REKLAMA

Prof. Michał Głowiński i potęga pewnej filiżanki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 12:30
– Mam ją do dziś. Jest swoistym symbolem trwałości pewnego świata – mówił wybitny literaturoznawca o tytułowej bohaterce swojej nowej książki "Carska filiżanka".
Audio
  • Prof. Michał Głowiński i potęga pewnej filiżanki (Dwukropek/Dwójka)
Prof. Michał Głowiński jest autorem m.in. tomów wspomnień Czarne sezony i Kręgi obcości. Opowieść autobiograficzna
Prof. Michał Głowiński jest autorem m.in. tomów wspomnień "Czarne sezony" i "Kręgi obcości. Opowieść autobiograficzna"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Michał Głowiński urodził się w 1934 r. w Warszawie. Przedwojenne lata spędził w Pruszkowie. Gdy miał 5 lat, jego świat się rozpadł - wraz z rodziną trafił do getta. Cudem uniknął śmierci jako jedno z dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową.

Po wojnie studiował polonistykę, potem trafił do Instytutu Badań Literackich. Z czasem stał się jednym z kilku najgłośniejszych badaczy literatury w Polsce. Publikował m.in. książki krytycznoliterackie, a także analizy nowomowy władzy PRL.

Od kilkunastu lat publikuje prozę wspomnieniową. Niebawem ukaże się kolejna książka z tego nurtu - "Carska filiżanka". Prof. Michał Głowiński barwnie opowiadał o znaczeniu tego przedmiotu, który jest czymś więcej niż tylko porcelanowym naczyniem, i zwracał uwagę na jego powiązania z tajemniczymi "truwajami".

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Gość: prof. Michał Głowiński (historyk literatury, badacz nowomowy, eseista i prozaik)

Data emisji: 25.02.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mg

Czytaj także

Co Mickiewicz poprawiłby w swoich wierszach?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 16:00
W dniu 160. rocznicy śmierci poety rozmawialiśmy z Marianem Stalą i Stefanem Chwinem m.in. o tych utworach wieszcza, które nie są do końca tym, czym się wydają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez Thatcher nie byłoby szkockiego kryminału?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 13:00
- Przez fakt, że kryminały są schematyczne, dzielące je różnice stają się szczególnie ciekawe - rozpoczął dyskusję o narodowej tożsamości tego gatunku Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz wcale nie chciał krzepić serc

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 13:00
– Nie pisał "Trylogii" z myślą, żeby wzmocnić nam duszę czy pocieszyć zgnębioną wolność – mówił historyk literatury prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Paziński zagląda za zasłonę rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 17:00
– Wierzę w olśnienia metafizyczne, w to, co Witkacy nazwał odczuciem "dziwności istnienia" – mówił Piotr Paziński, autor m.in. książki "Rzeczywistość poprzecierana".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Czaja o czytelnictwie i medytacji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:50
Rozmowa z Dariuszem Czają wokół jego książek "Znaki szczególne. Antopologia jako ćwiczenia duchowe" oraz "Kwintesencje. Pasaże barokowe".
rozwiń zwiń