REKLAMA

Kapela ze Wsi Warszawa zaprasza mistrzów z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 12:00
Gościem folkowego "Poranka Dwójki" był Maciej Szajkowski, który opowiadał o programie przygotowanym specjalnie z okazji 20-lecie Kapeli ze Wsi Warszawa.
Audio
  • Kapela ze Wsi Warszawa zaprasza mistrzów z Mazowsza (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa o Przeglądzie im. Zofii i Józefy Sordyl (Poranek Dwójki)
fragment okładki płyty Kapeli ze Wsi Warszawa pt. Święto słońca
fragment okładki płyty Kapeli ze Wsi Warszawa pt. "Święto słońca"Foto: materiały prasowe

Nowy program, który zabrzmi 27 września podczas festiwalu Skrzyżowanie Kultur będzie ukłonem w stronę swoich dawnych mistrzów z Mazowsza. To symboliczny powrót do początków zespołu, kiedy to jego członkowie jeździli m.in. do Strykowic Górnych uczyć się u Janiny i Kazimierza Zdrzalików.

Ponadto w programie zapraszaliśmy Państwa na inauguracyjny koncert Święta Pieśni - Przeglądu im. Zofii i Józefy Sordyl organizowanego przez Fundację Braci Golec i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie to finał dwuletniego projektu "Przestrzeń dla pieśni", którego celem było przywrócenie rangi pieśni jako podstawy kultury tradycyjnej, rozszerzenie repertuaru pieśni Beskidu Żywieckiego oraz powiększenie grona osób, które chętnie i bez oporów śpiewałyby dawno zapomniane melodie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Anna Szewczuk

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 7.00-10.00

bch/mc

Czytaj także

Jakub Rusiecki. Muzykant z Rabki, Podhalanin z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 16:26
– Wiadomo, że Rabka nigdy nie będzie Skalnym Podhalem, ale coś musimy grać i jakiś region przyjąć – mówił skrzypek, którego kapela otrzymała jedną z trzech pierwszych nagród konkursu festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdzisław Marczuk: melodie piszę na styl podlaski

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 16:49
- Trzeba grać tak, jak się u nas grało, choć umiałbym skomponować i radomską melodie - mówił w Dwójce skrzypek z Zakalinek, który zdobył I nagrodę w kategorii solistów instrumentalistów na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To, że przy takich sąsiadach nasz folklor przetrwał, to cud"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 15:30
- Udało nam się zachować inne stroje, muzykę, pieśni i obyczaje, mimo że te różnice obejmują raptem jedno małe miasteczko i kilka okolicznych wsi - o kulturze Czarnych Górali opowiadała w Dwójce Wanda Łomnicka-Dulak, śpiewaczka i regionalistka z Piwnicznej-Zdroju.
rozwiń zwiń