X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"To, że przy takich sąsiadach nasz folklor przetrwał, to cud"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 15:30
- Udało nam się zachować inne stroje, muzykę, pieśni i obyczaje, mimo że te różnice obejmują raptem jedno małe miasteczko i kilka okolicznych wsi - o kulturze Czarnych Górali opowiadała w Dwójce Wanda Łomnicka-Dulak, śpiewaczka i regionalistka z Piwnicznej-Zdroju.
Audio
  • Wanda Łomnicka-Dulak o kulturze Czarnych Górali (Źródła/Dwójka)
Piwniczna-Zdrój
Piwniczna-ZdrójFoto: Jerzy Opioła C.C. 4.0, Wikimedia Commons

Góralka z Doliny Popradu zwróciła uwagę na siłę folkloru grup etnicznych sąsiadujących z Czarnymi Góralami. -  Mamy obok Lachów Sądeckich, do roku 1947 byli Łemkowie, na południu są Spiszacy, a na północy Górale Pienińscy więc ta moc różnych kultur jest dość spora, a mimo to trwamy jako odrębna grupa etnograficzna.

Wanda Łomnicka-Dulak opowiadała, że Czarnych Górali, których nazwa wzięła się od koloru strojów, wyróżniają chociażby tańce m.in różne odmiany polki: bez stołek, na ławie, starodawna, jarzębacka i wściekła. - Jest trochę wpływów węgierskich i takich tańców jak madziar czy zamiatany, który zaczyna się od tego, że najpierw tańczy para starostów, potem dołączają kolejne pary.

Artystka przytoczyła w audycji różne zabawne przyśpiewki, którymi dogadywali sobie mieszkańcy Doliny Popradu. Mówiła też o niesamowitych zbiorach pieśni z regionu, które w ostatnich latach udało im się znaleźć w domach Czarnych Górali. - Jedna z pań, która miała już ponad 80 lat, zaśpiewała nam z pamięci utwór złożony z 56 zwrotek!

***

Rozmawiał: Magdalena Tejchma

Goście: Wanda Łomnicka-Dulak (śpiewaczka z zespołu "Dolina Popradu)

Data emisji: 7.08.07.2017

Godzina emisji: 12.07

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapela Gołoborze wskrzesza muzyczne tradycje Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:06
- Nazwa kapeli wzięła się z warunków, które nas otaczały. Tam, gdzie szukałem muzyki, było tak pusto, jak na gołoborzu - mówił w Dwójce Mateusz Raszewski, skrzypek zespołu, który zajął III miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii "Folklor-Kontynuacja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Wójcik o czarach i legendarnych braciach Simsiach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 16:06
- Czerwona wstążka na skrzypcach jest od uroku. Jak ktoś ma silny wzrok, to może rzucić boleść, ale ja to umiem odczyniać - opowiadał w Dwójce bębnista kapeli braci Wójcików z Zakrzewia koło Radomia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Pydo: piosenki na weselu same się układały

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:45
- Byli tacy goście, co się obrażali, ale to się na to nie patrzyło - o przyśpiewkach weselnych opowiadała w Dwójce wzięta weselna śpiewaczka z Zastawia koło Goraja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Hazów do Biskupizny. Siła tkwi w mikroregionie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 16:03
- Biskupizna to rejon słynący z bogatej tradycji śpiewaczej i muzyki, która choć pełna jest elementów wielkopolskich, to różni się od niej nieco szybszym tempem i innym akcentowaniem – mówili goście Dwójkowych "Źródeł".
rozwiń zwiń