"Obcy w domu". Opowiedzieć Marzec '68 głosami zwykłych Żydów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 09:00
- Ważne było dla nas, by znaleźć kategorię umożliwiającą pomieszczenie całego spektrum doświadczeń: tych, którzy wyjeżdżali, i tych, którzy zostali - podkreślała Justyna Koszarska-Szulc, tłumacząc tytuł wystawy w Muzeum POLIN poświęconej Marcowi '68.
Audio
  • Rozmowa wokół wystawy "Obcy w domu" w Muzeum POLIN (Poranek Dwójki)

Jak opowiadały kuratorki ekspozycji, "Obcy w domu" ma charakter liniowy i wyspowy. - Dowiadujemy się o przyczynach Marca i o jego historii, ale centralnym punktem wystawy jest instalacja będąca wyobrażeniem Dworca Gdańskiego, miejsca, z którego Żydzi wyjeżdżali - mówiła Natalia Romik.

- Bardzo nam zależało, by opowiedzieć Marzec głosami zwykłych Żydów, ludzi, którzy niekoniecznie mieszkali w Warszawie czy angażowali się w protesty społeczne - dopowiadała Justyna Koszarska-Szulc.

Jak wybrać spośród tysięcy świadectw Marca te najbardziej reprezentatywne? Jak rozumieć patronującą wystawie kategorię obcości? W nagraniu również o opisanym przez prof. Michała Głowińskiego mechanizmach marcowego dyskursu.

marzec'68_663x364.jpg
Serwis poświęcony wydarzeniom Marca '68

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość:  Justyna Koszarska-Szulc i Natalia Romik (kuratorki wystawy "Obcy w domu" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie)

Data emisji: 7.03.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał zostal wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg

Czytaj także

Jakub Karpiński - kronikarz Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 13:52
- Już w czasach studenckich czytał niedozwolone książki i pisywał teksty pod pseudonimem. Najbardziej był dumny z tego, który napisał jako satyrę, a wyszedł mu poważny materiał krytyczny o marksiźmie - mówiła w Dwójce Irena Lasota, żona Jakuba Karpińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

U podstaw Marca '68 leżała walka o stołki?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 05:00
- Kiedy mówimy o Marcu '68 to mamy zwykle na myśli rewolucję studentów i młodych robotników, a przecież w tym samym czasie dokonuje się rewolucja czterdziestolatków w aparacie władzy - opowiadał w Dwójce historyk prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń