REKLAMA

Przedwojenne zabytki trafiły do Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 11:23
- Naszą kolekcję wzbogaciło prawie 50 obiektów zaprezentowanych przez Polskę podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku - opowiadał w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Robert Kostro o nowych obiektach w kolekcji Muzeum Historii Polski (Poranek Dwójki)

Nowojorska wystawa rozpoczęła się 30 kwietnia 1939 roku. Polska zaprezentowała na niej dorobek dwudziestu lat odzyskanej wolności. - Pokazaliśmy wówczas około 11 tysięcy eksponatów, w tym osiągnięcia przemysłu, rzemiosła artystycznego, sztuki - opowiadał w audycji Robert Kostro.

Mimo wybuchu wojny, Pawilon Polski w Nowym Jorku funkcjonował do jesieni 1940 roku. Potem Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie zdecydował o licytacji eksponatów. - Sporą kolekcję z tego pawilonu można oglądać w Muzeum Polskim w Chicago. My będziemy mieli drugi co do wielkości zbiór polskich eksponatów z nowojorskiej wystawy.

Zabytki wzbogaciły zasoby Muzeum Historii Polski dzięki hojności Marii Starczewskiej-Lambasy. W audycji Robert Kostro opowiadał w jaki sposób zostaną one zaprezentowane w muzeum. Gość "Poranka Dwójki" mówił też o postępach w budowie tej placówki oraz o konkursie na Wydarzenie Historyczne Roku.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Królikowski: chciałbym, by ZASP był reprezentatywny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 11:00
- Im bardziej będziemy grupą reprezentatywną i rozpoznawalną, tym bardziej sami będziemy w rozwagą podchodzili do tego, co mamy do powiedzenia - podkreślał ceniony aktor, który został nowym prezesem ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.
rozwiń zwiń