REKLAMA

Promocja polskiej kultury w brytyjskich bibliotekach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 10:00
- Idea jest taka, żeby przy współpracy z samorządami w Wielkiej Brytanii, wprowadzić do tamtejszych bibliotek tytuły, które wiążą się z polską kulturą - o akcji "Polish Bookshelf Project" mówił w Dwójce Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.
Audio
  • Dariusz Jaworski o akcji "Polish Bookshelf Project" (Poranek Dwójki)

chłopiec książka marzenia 1200.jpg
Obciach? Chłopcy nie chcą czytać książek

"Kampania Polska Półka" rozpoczęła się 9 marca w Londynie. Dariusz Jaworski opowiadał, że w ramach tej akcji do bibliotek Zjednoczonego Królestwa trafią nie tylko książki polskich autorów, ale też książki Brytyjczyków poświęcone Polsce. - Na liście znalazły się 123 tytuły i głównie jest to literatura piękna z różnych epok, ale też poezja, książki dla dzieci. Szefowie bibliotek mają szeroką możliwość wyboru.

Gość "Poranka Dwójki" podkreślił, że Instytut Książki nie ograniczy się do przekazania publikacji wybranym placówkom, ale też wesprze promocje polskiej literatury spotkaniami autorskimi oraz panelami poświęconymi różnym zagadnieniom polskiej kultury.

Dariusz Jaworski odniósł się także w audycji do wyników ogłoszonego niedawno raportu czytelnictwa w Polsce. Szef Instytutu Książki mówił o programach, które mają zachęcić Polaków do sięgnięcia po literaturę. Jednym z nich jest tzw. pakiet początkowy dla nowo narodzonych dzieci i broszura uświadamiająca rodzicom znaczenie czytelnictwa w rozwoju ich pociech.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Dariusz Jaworski (szef Instytutu Książki)

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch

Czytaj także

Od 2004 roku biblioteki powinny być płatne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 19:00
- Wprowadzenie w Polsce Public Lending Right nie oznacza dla użytkowników bibliotek publicznych żadnych opłat - uspokajała w Dwójce Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proza Fleur Jaeggy. "To opowieści o toksyczności życia"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 12:00
- Teksty te są bardzo dekadenckie, a mówią o świecie końca. Końca rodziny, miłości, bliskości, cywilizacji w ogóle - podkreślał Piotr Kofta, omawiając książkę Fleur Jaeggy "Jestem bratem NN".
rozwiń zwiń