REKLAMA

Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. "Zaczynamy działać"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 12:05
- Proces formalizacji prawnej naszego związku zawodowego zajął dużo czasu. Teraz, kiedy już te wszystkie formalności zostały spełnione, statut zatwierdzony, władze wybrane, zaczynamy działać - mówił w Dwójce Paweł Łysak, wiceprzewodniczący Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.
Audio
  • Paweł Łysak i Tomasz Cyz o działalności Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych (Poranek Dwójki)
Piotr Cieplak 1200.jpg
Piotr Cieplak: teatr natury to groza i zachwyt w jednym

Pierwszy po zarejestrowaniu jako związku zawodowego zjazd Gildii odbył się w poniedziałek (21.05) w Teatrze Powszechnym w Warszawie. - Bezpośrednim impulsem do zawiązania się naszej organizacji była sytuacja w Teatrze Starym w Krakowie i list środowiska będący wyrazem zaniepokojenia wobec zmian, które tam zachodziły - tłumaczył reżyser teatralny i radiowy Paweł Łysak.

Ramy działalności nowo założonego związku zawodowego zostały wytyczone dość szeroko. - Chcemy bronić interesów zawodowych, społecznych, socjalnych, wolności twórczej; stawać jako związek, który pomaga w relacjach reżyserów z instytucjami, z dyrektorami; który broni również najsłabszych reżyserów. Z drugiej strony to, co mamy też wpisane w statucie, to chęć wpływania na politykę kulturalną w Polsce. To chęć obrony teatru publicznego, jego integralności, obrony zespołów teatralnych - wyliczał dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Jak będzie to wyglądać w praktyce? Czy były już prowadzone rozmowy między Gildią Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Paweł Łysak, Tomasz Cyz (Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych)

Data emisji: 22.05.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/ac

Czytaj także

"Sztuka może być drapieżnym przeciwnikiem". Opowieści Krystiana Lupy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 08:00
- Takiego przeciwnika, sztukę, warto mieć, bo on pobudza do prawdomówności, do konfrontacji. Ci, którzy nie dają się przez przeciwników stymulować i w gruncie rzeczy wspólnie z nimi marzyć, nawet w sytuacji starcia, są skazani na porażkę - opowiadał w Dwójce Krystian Lupa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski w Dwójce". Andrzej Seweryn o wspólnym cyklu Polskiego Radia i Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 15:43
- Wydało się nam, że warto z okazji stulecia niepodległości po prostu przeczytać kilka tekstów, które są rzadko prezentowane – mówił Andrzej Seweryn o cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".
rozwiń zwiń