Arkadiusz Brykalski: ponury świat Orwella to przestroga

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 10:00
- Podczas przygotowań do spektaklu oglądaliśmy wywiad z Orwellem. Ciężko chory pisarz powiedział w nim, że jego książka jest parodią, ale wszystko to, co w niej napisał może się zdarzyć – mówił w Dwójce aktor Teatru Powszechnego.

Mirosław Haniszewski 1200.jpg
Mirosław Haniszewski: nie bardzo lubię grać

Gościem "Poranka Dwójki" był Arkadiusz Brykalski, który wystąpi w reżyserowanym przez Barbarę Wysocką spektaklu na podstawie powieści George'a Orwella "Rok 1984". Premierę inscenizacji  na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego zaplanowano na sobotę 16 czerwca. 

Powieść George’a Orwella jest jedną z najsłynniejszych książek XX wieku  opisującą społeczeństwo poddawane kontroli i inwigilacji. To analiza totalitaryzmu, mechanizmu opresji i jego zakorzenienia w ludzkiej naturze. "Dziś 1984 jest dla nas przeszłością, ale ze zgrozą odkrywamy konwergencję systemów społecznych do systemu totalnej kontroli, która jednak nie jest na zewnątrz nas, tylko włącza nas do środka jako aktywne elementy zasilające system energią swej wygody i potrzeby przyjemności" – czytamy w zapowiedzi premiery spektaklu.

- Urodziłem się za panowania systemu, który na szczęście odszedł w przeszłość. Pamiętam, że w sklepie spożywczym były cukierki, ale mam też takiej ciężkie wspomnienia, jak to, gdy milicjant mierzył z karabinu do mojego ojca. Ten system był nam narzucony i o takim właśnie pisał Orwell. Kiedy jednak jadę dziś metrem i widzę ludzi zapatrzonych w swoje telefony, odizolowanych, zastanawiam się, na ile sami wpychamy się w tę izolację, w zniewolenie – powiedział Arkadiusz Brykalski.

Ponury, tragiczny, czy groteskowy - jaki obraz świata pokaże spektakl Teatru Powszechnego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Rozmawiał: Tomasz Obertyn

Gość: Arkadiusz Brykalski (aktor)

Data emisji: 15.06.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

mko

Czytaj także

George Orwell - antykomunistyczny socjalista

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 06:44
Najbardziej fascynujące, przewijające się we wszystkich jego biografiach, jest pytanie o książkę "Rok 1984". Skąd on to wszystko wiedział? Jak to przewidział?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto powinien prowadzić politykę historyczną?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 11:00
- Znam przykłady narodów, które nie prowadziły polityki historycznej i w konsekwencji nie przetrwały kryzysu, jakim był renesans - mówił dramaturg Wojciech Tomczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trans-Atlantyk" w Teatrze Ateneum. "Opowieść o współczesności"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 11:18
- W powieści Gombrowicza czytamy współczesność. Odczytujemy i patrzymy "Trans-Atlantykiem" na pewne dzisiejsze zachowania i postawy, które też zaczęły się pojawiać - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor Teatru Ateneum Paweł Dangel przed premierą spektaklu.
rozwiń zwiń