Jarosław Sellin o rocznicy odzyskania niepodległości: realizujemy marzenia Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 11:00
- Najpierw zbadaliśmy w jakiej formie Polacy lubią obchodzić swoje narodowe święta. W odpowiedziach przede wszystkim padało, że chcieliby mieć uroczystości w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a nie tylko obserwować je w telewizji. Dlatego uruchomiliśmy program "Niepodległa" - mówił w Dwójce wiceminister kultury.
Audio
  • Jarosław Sellin o obchodach stulecia odzyskania niepodległości (Poranek Dwójki)

NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Polska Niepodległa - serwis specjalny Polskiego Radia

Jednym z założeń rządowego programu, jak dodał Jarosław Sellin, jest wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych. - Zrealizowano już około dwóch tysięcy trzystu różnego radzaju wydarzeń, a przed nami kolejnych tysiąc trzysta, również w tych kluczowych dniach: 10, 11 i 12 listopada. To oznacza, że średnio w każdej gminie jest jakieś wydarzenie, a w każdym powiecie - od siedmiu do dziewięciu. To dobrze, bo chodziło właśnie, żeby uwspólnotowić te obchody - podkreślał pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Tegoroczna wyjątkowa rocznica świętowana jest także poza granicami Polski. - W ciągu kilku lat zaplanowanych jest w sumie około czterystu różnych wydarzeń, od największych miast USA, przez całą Europę aż po Japonię. O szczegółach będziemy mówić dziś (5.11) w Instytucie Adama Mickiewicza - tłumaczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Do kiedy będzie działał program "Niepodległa"? Jakie wydarzenie kulturalne, jako pierwsze w historii, będzie transmitowane 10 listopada przez trzy największe telewizje w Polsce? Dlaczego obóz rządzący nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości? Czy organizowany na Krakowskim Przedmieściu Festiwal Niepodległości będzie konkurencją dla marszu? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości)

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/pj

Czytaj także

Europejskie Dni Dziedzictwa. Ćwierćwiecze budowania wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 10:00
- Podczas dwóch wrześniowych weekendów organizowane są wydarzenia mające przybliżyć ich uczestnikom dobra kultury, nauki i sztuki pozostawione nam przez minione pokolenia - mówiła w Dwójce Agnieszka Szepetiuk-Barańska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepodległość. Myśl, słowo i czyn

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 17:30
- Pojęcie niepodległości wprowadził ksiądz Stanisław Konarski. To lata trzydzieste XVIII wieku, kiedy elita polskiej myśli politycznej zaczęła zdawać sobie sprawę, że ojczyzna jest w zagrożeniu i jesteśmy na progu utraty suwerenności - mówił w Dwójce prof. Wojciech Kriegseisen.
rozwiń zwiń