Tomasz Chyła Quintet: naszą grę opieramy na improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 10:50
- Cała płyta "Circlesongs" była wyimprowizowana podczas jednej sesji nagraniowej. Wcześniej nie mieliśmy nic przygotowanego – mówił w Dwójce Sławek Koryzno, perkusista trójmiejskiego zespołu.
Audio
  • Tomasz Chyła, Konrad Żołnierek i Sławek Koryzno o płycie "Circlesongs" Tomasz Chyła Quintet (Poranek Dwójki)

Drugi, po "Eternal Entropy" (2017), album Tomasz Chyła Quintet ukazał się pod koniec 2018 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radio. - To nie jest pełna awangarda ani free jazz. To przemyślane improwizacje, z których powstały kompozycje. Dlatego teraz mamy o tyle łatwiej, że możemy wyczerpywać z nich tematy i motywy podczas koncertów. Są to występy improwizowane na bazie płyty "Circlesongs" - tłumaczył Tomasz Chyła.

Tytuł nowego krążka nawiązuje do chóralistyki. - Ja jako nie tylko skrzypek, ale też dyrygent chóralny jestem ściśle związany z dziedziną chóralistyki. Słuchając tych nagrań stwierdziłem, że poniekąd jest to odwołanie do tego terminu. Wysłyszałem te circlesongi w naszej muzyce i stąd ta nazwa. Ona pojawiła się jednak już po wyjściu ze studia - podkreślał lider formacji.

Które z legend trójmiejskiej sceny jazzowej są inspiracją dla Tomasz Chyła Quintet? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Tomasz Chyła (skrzypce), Konrad Żołnierek (gitara basowa, kontrabas), Sławek Koryzno (perkusja)

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 9.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

Marcin Wasilewski: przy płycie "Live" trochę pomógł przypadek

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 13:02
- Zawsze marzyliśmy o płycie koncertowej i tak się złożyło, że w 2016 roku nasz koncert na świetnym festiwalu z dużymi tradycjami dla bodaj pięciotysięcznej publiczności w Belgii został zarejestrowany - mówił w Dwójce lider światowej sławy formacji jazzowej Marcin Wasilewski Trio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba Stankiewicz: aż korciło, żeby pogrzebać przy tych kolędach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:27
- Zarówno kolędy polskie, jak i amerykańskie mają tak naprawdę prostą, diatoniczną melodię. Ciekawe możliwości otwierają się natomiast, jak chodzi o warstwę harmoniczną - mówił pianista jazzowy o płycie "It's Christmas Time Again".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aga Zaryan: edukację muzyczną zaczęłam w wieku 17 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 20:07
- Nie byłam w ogóle w szkole muzycznej I stopnia. Zdałam dopiero do szkoły muzycznej II stopnia, gdy sama się do niej przygotowałam i zapisałam na egzamin - mówiła w Dwójce jedna z najważniejszych wokalistek jazzowych w Polsce.
rozwiń zwiń