Kuśmider: to szalona sztuka o teatrze, miłości i wampirach

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 10:00
- Jej bohater zachłystuje się zakochaniem w momencie, gdy właśnie poczuł się wypalony pracą i życiem - o monodramie "St Nicholas" mówił w Dwójce aktor Szymon Kuśmider.
Audio
  • Szymon Kuśmider o premierze monodramu (Poranek Dwójki)

Gość "Poranka Dwójki" opowiadał o warszawskiej premierze swojego monodramu na podstawie sztuki Conora McPhersona. Przedstawienie zaplanowane na 20 grudnia w Dzikiej Stronie Wisły to opowieść o krytyku teatralnym w kryzysie wieku średniego, który zakochuje się w aktorce.

- Opętany miłością od pierwszego wejrzenia rzuca dom, rodzinę, wyjeżdża z miasta i trafia do... wampirów. A to jest czyściec. Tu trzeba umieć rozpoznać co jest dobre, a co złe. Zresztą on sam jest poniekąd wampirem, który dotąd żerował na aktorach, na tym co oglądał w teatrze. Teraz  dostał szansę oczyszczenia się z tego wampiryzmu, wybaczenia sobie i pojednania się ze światem - mówił Szymon Kuśmider.

Monodram Conora McPhersona to opowieść o pożądaniu, poszukiwaniu sensu i pojednaniu z samym sobą. Czego jeszcze można się w nim doszukać? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Szymon Kuśmider (aktor)

Data emisji: 19.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Rozmowę wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mko/bch

Czytaj także

"Myślałem, że to Amerykanie wynajęli Warszawę na film wojenny"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 10:00
W czwartkowym "Poranku Dwójki" Emilian Kamiński wspominał wydarzenia sprzed 31 lat. Rozmawialiśmy również o akcjach społecznych związanych z pamięcią o tym wydarzeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Użyto broni". Reportaż o masakrze w kopalni Wujek

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 19:00
- Górnicy nie chcieli zemsty. Oni się chcieli dowiedzieć, kto i dlaczego do nich strzelał - mówił w Dwójce Marek Mierzwiak, autor nagrodzonego reportażu o pacyfikacji w kopalni "Wujek" w 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wykrzyczeć wściekłość". Kultura w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:48
– Cenzura zdjęła wszystkie spektakle Teatru Powszechnego, przestaliśmy grać. Puściły nam nerwy i zaczęliśmy bojkot – wspominała Ewa Dałkowska, jedna z inicjatorek powstania antyrządowego Teatru Domowego.
rozwiń zwiń