"Rok Wazowski". Spotkanie z Andrzejem Kosendiakiem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 13:56
Gościem audycji będzie dyrygent i dyrektor Narodowego Forum Muzyki, wraz z którym zaprosimy Państwa na koncert inauguracyjny cyklu "Rok Wazowski".
Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki
Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum MuzykiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Andrzej Kosendiak poprowadzi 3 lutego koncert, na który złożą się utwory wielkiego kompozytora epoki baroku Marcina Mielczewskiego. Z dyrygentem porozmawiamy o "Roku Wazowskim", ale także o prestiżowych International Classical Music Awards 2019, jakie zdobyły dwa albumy nagrane przez zespoły Narodowego Forum Muzyki. Na spotkanie z naszym gościem zapraszamy o 8.30.

Ponadto w audycji prześledzimy 150 lat polskiej historii poprzez... tekstylia. W Europejskim Centrum Solidarności zobaczymy epokowe suknie, elementy mundurów, czapki, buty, kurtki, kufajki, koszule, opaski, chustki, flagi, szarfy pogrzebowe i różańce, dzięki którym poznamy szczegóły naszych dziejów.

W programie zaprosimy Państwa na kolejny koncert w ramach Festiwalu Witolda Lutosławskiego - Łańcuch XVI. Tym razem na pierwszy weekend lutego: wielcy twórcy we wczesnym okresie… Lutosławski w Sonacie i Melodiach ludowych, w których  ujawnił wielki talent, ale był dopiero w drodze do własnego języka muzycznego. W repertuarze również Sonata fortepianowa Andrzeja Czajkowskiego, Klavierstücke Arnolda Schönberga i Sonata Haydna.

Ponadto zapoznamy się też z albumem fotograficzno-dokumentacyjnym ukazującym wnętrza wszystkich odnalezionych "opuszczonych" cerkwi grekokatolickich na terenie całej Polski. 

 Po godz. 9 zabierzemy Państwa do Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie trwają ostatnie przygotowania do "Fausta". Nie zabraknie też naszego cyklu "Wiersz na dzień dobry". W tym tygodniu słuchamy wierszy Laureatów Nagrody imienia Wisławy Szymborskiej.

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (30.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

mko/pg

Czytaj także

Sonia Prina: nasze zadanie to ożywić dawny repertuar

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 15:00
- Takie jest moje podejście do śpiewania tej muzyki. Wiem, jest ono dość szczególne. Wielu ludzi to lubi, część nie akceptuje, ale moim celem jest podkreślenie tego, co w tym repertuarze jest żywe, nasze współczesne - mówiła w Dwójce włoska śpiewaczka Sonia Prina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarb polskiej muzyki dawnej. Przed koncertem Coriny Marti

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 17:07
- O istnieniu tabulatury Jana z Lublina wiedziałam od dawna, a gdy stałam się posiadaczką kopii renesansowego klawesynu, postanowiłam, że wykonam na nim to wspaniałe i wymagające dzieło - mówiła w Dwójce ceniona szwajcarska klawesynistka.
rozwiń zwiń