Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie: nigdy nie cenzurowałem sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:59
- Plan zmiany ekspozycji na Galerii Sztuki XX i XXI wieku od przeszło sześciu miesięcy był zapisany w moim projekcie funkcjonowania muzeum i ja to realizuję. Nie było żadnego zamachu na dzieła sztuki. Na pokazanie czeka 5 tysięcy innych dzieł - mówił w Dwójce Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Audio
  • Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jerzy Miziołek o kontrowersjach związanych z usunięciem prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry i nowej wystawie "Widoczne Niewidoczne" (Poranek Dwójki)

Po usunięciu z ekspozycji prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry rozpętała się jedna z najgłośniejszych dyskusji dotyczących Muzeum Narodowego w Warszawie. Kierującemu instytucją Jerzemu Miziołkowi zarzucano wprowadzanie cenzury, a media społecznościowe zalały zdjęcia ludzi jedzących banany, co miało być formą protestu.

- Przecież przez pół roku mojego funkcjonowania w muzeum te obiekty znajdowały się na galerii. Natomiast powoli ją wygaszaliśmy, ponieważ za chwilę pojawi się nowa ekspozycja, niezwykle ambitna i ciekawa. Oceńcie Państwo sami, czy warto było spośród tych 5 tysięcy dzieł wyciągnąć kolejne. A wszystkim krytykom przypominam, że jestem dyrektorem, miałem prawo tak postąpić, mam swoją własną wizję dynamiki. Ci z Państwa, którzy mają ochotę w swoich galeriach powiesić czy wyświetlać te rzeczy, możecie je przecież od nas pożyczyć i eksponować. Nikomu tego nie zabraniam, odwrotnie: zachęcam do takich działań - podkreślał gość Dwójki.

Jaka informacja powinna towarzyszyć eksponowaniu takich dzieł jak te Natalii LL i Katarzyny Kozyry w Muzeum Narodowym w Warszawie? Co znajdzie się na nowej wystawie "Widoczne Niewidoczne", która otwarta zostanie na początku czerwca? W jakiej formie pojawi się na niej "wątek bananowy"? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Jerzy Miziołek (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 28.05.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

pg/jp

Czytaj także

Prof. Ratajski: autentyczna substancja Notre Dame jest zniszczona

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 18:00
- Dach, który przetrwał 850 lat, który był budowany z trzystuletnich wtedy dębów. Tego już się nie da odtworzyć - podkreślał prof. Sławomir Ratajski, mówiąc w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków o konsekwencjach tragicznego pożaru paryskiej katedry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie artystyczne Wrocławia w czasach "Króla Cyganów"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 09:36
W audycji "Kwadrans bez muzyki" opowiedzieliśmy o wystawie poświęconej niemieckiemu artyście Ottonowi Muellerowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kanty Pawluśkiewicz: żel-art wymyśliłem przypadkowo

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 17:10
- Mój żel-art  to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsyjną klasyką. I to wszystko widać w obrazach. Jak na razie ta technologia uprawiania sztuk plastycznych jest młoda. Żel to materiał piśmienniczy raczej niż malarski. Organiczny żel wymyślili Hindusi, przemyślni Japończycy umieścili go w długopisach, a ja z tego korzystam – mówił w Dwójce artysta.
rozwiń zwiń