Rok Moniuszki. Michał Znaniecki: z myślą o dzieciach i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 12:27
- Kierujemy się w inną stronę. Do osób, które przechodzą ulicą, a nie przychodzą codziennie słuchać Moniuszki na koncertach, koncercikach czy wydarzeniach, które znowu wsadzają go na jakiś pomnik. My robimy zupełnie inaczej, odwrotnie, pokazując, że człowiekiem żywym był - mówił w Dwójce reżyser o imprezie "3 x Moniuszko - Mistrz, Muzyka, Miasto".
Audio
  • Michał Znaniecki i Łukasz Goik o pikniku "3 x Moniuszko - Mistrz, Muzyka, Miasto" w Bytomiu (Poranek Dwójki)
Plakat pikniku
Plakat piknikuFoto: materiały prom.

Całodzienny piknik artystyczno-społeczny odbędzie się w Bytomiu w najbliższy piątek (14.06). Wydarzenie, którego organizatorem jest Opera Śląska, wpisuje się w obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W programie m.in. premiera opera "Flis" tego kompozytora oraz dwa spektakle "App Flis" i "Zaflis".

Ponadto w plenerze zobaczyć będzie można też pokazy szermierki Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego i tańce polskie, w których zaprezentują się uczniowie bytomskiej baletówki, posłuchać opowieści o zwyczajach szlacheckich, którymi podzielą się członkowie Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego oraz o tajnikach rzemiosła, które zdradzą Flisacy znad Dunajca.

Co Operę Śląską w Bytomiu łączy ze Stanisławem Moniuszką i jakie znaczenie w tym kontekście ma data pikniku - 14 czerwca? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Michał Znaniecki (reżyser), Łukasz Goik (dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu)

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Opera narodowa. Poprzednicy Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 20:08
W audycji szukaliśmy odpowiedzi na pytania, kim byli w zakresie muzyki scenicznej poprzednicy Moniuszki, jaką rolę odegrali w powstaniu i historii polskiej opery narodowej oraz jaka była ich rola w historii teatru warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Moniuszki. Lekcja z mistrzem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 13:14
Podczas zakończonego 11 maja 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki śpiewacy mieli okazję spotkać się ze swoim mistrzem tenorem Piotrem Beczałą.
rozwiń zwiń