REKLAMA

Brytyjczycy odkrywają historię rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:11
- Auschwitz było dla mnie symbolem ostatecznej ofiary i cierpienia, a wyobrażenie sobie, że była grupa osób walcząca z nazistami w centrum tego największego zła, było dla mnie zadziwiające - opowiadał Jack Fairweather, autor pierwszej anglojęzycznej książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim "The Volunteer".
Audio
  • Relacja ze spotkania ze znanym korespondentem wojennym i autorem anglojęzycznej biografii Witolda Pileckiego "The Volunteer" - Jackiem Fairweatherem (Poranek Dwójki)
Zdj. książki The volunteer Jacka Fairweathera
Zdj. książki "The volunteer" Jacka FairweatheraFoto: Materiał promocyjny

pilecki_663x364_.jpg
Rotmistrz Pilecki - serwis specjalny

Autor niedawno przyjechał do Polski, aby w Instytucie Pileckiego porozmawiać o swoim dziele. - Myśl, że w takim miejscu jak Auschwitz mógł istnieć ruch oporu, była dla mnie kompletnie nowa. W ten sposób natknąłem się na Witolda Pileckiego - opowiadał autor. Podkreślał, że chociaż tytuł książki odnosi się do dobrowolnej misji rotmistrza Pileckiego w Auschwitz, to publikacja opisuje całą wojenną drogę bohatera oraz jego śmierć z rąk komunistów.

Książka powstawała we współpracy z Instytutem Pileckiego. Jak podkreślał Wojciech Kozłowski, dyrektor instytutu, historia Witolda Pileckiego jest wciąż niedostatecznie dobrze znana. - Ta książka jest przełomowa, ponieważ jest napisana dla szerokiego grona odbiorców – nie zawiera żargonu naukowego i przez to jest znacznie bardziej przyjazna - podkreślał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której m.in. o tajnych raportach wysyłanych przez rotmistrza z obozu do aliantów. Powiemy również, jak książka została przyjęta za granicą i co najbardziej poruszało czytelników w historii Pileckiego.

***

Przygotował: Witold Banach

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 8.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch


Czytaj także

Andrzej, syn Witolda

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 11:03
11 listopada gościem Michała Nogasia w specjalnej audycji był 83-letni Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda - skazanego na karę śmierci w pokazowym procesie przez komunistyczne władze i zastrzelonego w więzieniu na Mokotowie w Warszawie 25 maja 1948 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń