X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brytyjczycy odkrywają historię rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:11
- Auschwitz było dla mnie symbolem ostatecznej ofiary i cierpienia, a wyobrażenie sobie, że była grupa osób walcząca z nazistami w centrum tego największego zła, było dla mnie zadziwiające - opowiadał Jack Fairweather, autor pierwszej anglojęzycznej książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim "The Volunteer".
Audio
  • Relacja ze spotkania ze znanym korespondentem wojennym i autorem anglojęzycznej biografii Witolda Pileckiego "The Volunteer" - Jackiem Fairweatherem (Poranek Dwójki)
Zdj. książki The volunteer Jacka Fairweathera
Zdj. książki "The volunteer" Jacka FairweatheraFoto: Materiał promocyjny

pilecki_663x364_.jpg
Rotmistrz Pilecki - serwis specjalny

Autor niedawno przyjechał do Polski, aby w Instytucie Pileckiego porozmawiać o swoim dziele. - Myśl, że w takim miejscu jak Auschwitz mógł istnieć ruch oporu, była dla mnie kompletnie nowa. W ten sposób natknąłem się na Witolda Pileckiego - opowiadał autor. Podkreślał, że chociaż tytuł książki odnosi się do dobrowolnej misji rotmistrza Pileckiego w Auschwitz, to publikacja opisuje całą wojenną drogę bohatera oraz jego śmierć z rąk komunistów.

Książka powstawała we współpracy z Instytutem Pileckiego. Jak podkreślał Wojciech Kozłowski, dyrektor instytutu, historia Witolda Pileckiego jest wciąż niedostatecznie dobrze znana. - Ta książka jest przełomowa, ponieważ jest napisana dla szerokiego grona odbiorców – nie zawiera żargonu naukowego i przez to jest znacznie bardziej przyjazna - podkreślał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której m.in. o tajnych raportach wysyłanych przez rotmistrza z obozu do aliantów. Powiemy również, jak książka została przyjęta za granicą i co najbardziej poruszało czytelników w historii Pileckiego.

***

Przygotował: Witold Banach

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 8.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej, syn Witolda

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 11:03
11 listopada gościem Michała Nogasia w specjalnej audycji był 83-letni Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda - skazanego na karę śmierci w pokazowym procesie przez komunistyczne władze i zastrzelonego w więzieniu na Mokotowie w Warszawie 25 maja 1948 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń