X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obertasy z jazzowym zacięciem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 09:02
Do nazwy jednego z najpopularniejszych polskich tańców, który inspirował choćby Henryka Wieniawskiego, nawiązuje debiutancka płyta formacji Opla - Huberta Zemlera i Piotra Bukowskiego.
Audio
  • Grupa Opla opowiada jak powstał ich najnowszy album (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Warsztaty taneczne na scenie Teatr Scena Lubelska w Warszawie - opowiada Grzegorz Ajdacki (Dwójka/Poranek Dwójki)
Okładka płyty Obertasy Huberta Zemlera i Piotra Bukowskiego
Okładka płyty "Obertasy" Huberta Zemlera i Piotra BukowskiegoFoto: mat. pras.

Polska muzyka tradycyjna przeżywa renesans – przyznaje to wielu muzyków, nie tylko tych z tradycją szczególnie związanych. Ludowizna inspiruje brzmieniem, formą, nęci możliwością powrotu do korzeni. Nie oparli się temu także perkusista Hubert Zemler i gitarzysta Piotr Bukowski, związani z polską sceną jazzową, improwizacyjną i eksperymentalną. W nowym projekcie Opla i na płycie „Obertasy” zestawiają swoje muzyczne doświadczenie ze wspomnieniem polskiej wsi.

- Zawsze mnie inspirowały części wspólne naszej muzyki tradycyjnej z muzyką np. Tuaregów z Afryki, czy rdzennym bluesem. Dużo jest tam elementów muzyki człowieka pracy i bardzo chciałem zgłębić ten temat. Kiedyś rozmawiałem o muzyce ludowej z Andrzejem Stasiukiem, który zachęcał nas do tego projektu, mówiąc, że to była muzyka transowa-weselna. Była to muzyka rytualna, nawet bardziej niż mogłem sobie zdawać z tego sprawę – mówił Piotr Bukowski. – Ludowi mistrzowie skrzypiec, których poznałem, mieli bardzo spracowane dłonie, grali w bardzo specyficzny sposób, którego nie da się podrobić grając w salach koncertowych.

- Jestem z blokowiska, wychowałem się na Ursynowie. Moje dziecięce zabawy polegały na bieganiu po budowie metra. Poznałem bardzo wiele gatunków muzycznych zanim dotarła do mnie muzyka tradycyjna, bo zawsze kojarzyła mi się tylko z zespołem Mazowsze i mówiąc kolokwialnie z obciachem. Z czasem, żyjąc w Polsce, doszedłem do wniosku, że należało by poznać i ten rodzaj muzyki. Powoli, znalazłem tam fascynujące rzeczy, np. znalazłem w niej silne analogie z muzyką afrykańską – mówił w "Poranku Dwójki" perkusista, Hubert Zemler.

Do tego w audycji zapowiedzieliśmy kolejny sezon warsztatów tanecznych na scenie Teatr Scena Lubelska w Warszawie, prowadzonych przez Grzegorza Ajdackiego o 8.10

Folkową płytą poranka był album "Oj, borom, borom" Maniuchy i Ksawerego, który rozlosowaliśmy wśród naszych słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: 

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 7.00-10.00

at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święto Jordanu, czyli Objawienia Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 19:00
W Kościele prawosławnym i grekokatolickim dobiegły końca wielkie litrugie, zakończone poświęceniem wody, odprawiano na pamiątkę Chrztu Pańskiego. Jak wyglądają od środka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milo Kurtis: określenie "muzyka świata" jest piękne

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 09:00
- Mimo słusznego wieku cały czas tworzę coś nowego z różnymi muzykami. W przypadku Milo Ensemble gramy moją muzykę, dlatego grupę nazwałem swoim imieniem - opowiadał w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Taniec śmierci” Melchiora Grosska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:00
- Wystawa robi niesamowite wrażenie. Grossek stracił swoich braci w czasie działań wojennych. Rodzinna trauma i niezgoda na te wydarzenia odzwierciedliły się w jego niezwykle wymownych wycinankach - mówił w „Poranku Dwójki” Stanisław Kozłowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubelszczyzna: Śpiewająco i z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:30
Na Lubelszczyźnie zakończyły się warsztaty muzyczne „Śpiewająco i z przytupem. Międzypokoleniowe spotkania wokalne i muzyczne”. W ciągu roku w czterech różnych lubelskich wsiach spotykali się ludzie w różnym wieku, aby wspólnie odkrywać tradycje śpiewacze swoich miejscowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny zespołu DAGADANA

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 13:00
Zespół łączy elementy ukraińskiej i polskiej kultury muzycznej, w ich twórczości słychać fascynację brzmieniem korzeni, dialog z tradycjami i nawiązania do współczesnej kultury muzycznej - jazzu, elektroniki i muzyki świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Joniec: Gęśle nie będą wisiały tylko na ścianie!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 10:30
- Zamierzam ich używać, w zespole kakofoNIKT nie będzie to trudne, każdy gra tu na różnych dziwactwach. Ja też, jak widać było na koncercie, nie wybrzydzam w instrumentarium, a mam wrażenie, że mam jakiś pociąg do smyków – śmiejąc się, opowiadał zdobywca "Złotych Gęśli", Michał Joniec.
rozwiń zwiń