Paprocki in memoriam. Koncert w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:23
Był jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych drugiej połowy XX wieku. Stworzył wiele wybitnych kreacji, które na stałe zapisały się w historii sztuki wokalnej. Do dziś uważany jest za najlepszego wykonawcę moniuszkowskich ról Jontka i Stefana. O koncercie z okazji setnych urodzin artysty porozmawiamy z Adamem Zdunikowskim – prezesem Stowarzyszenia im Bogdana Paprockiego.
Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenieFoto: Mat. prasowe

Niezwykły talent wokalny poparty świadomym warsztatem, wrażliwością i kulturą muzyczną - wszystko to zbudowało legendę tego wyjątkowego artysty. W audycji "Poranek Dwójki" porozmawiamy o Bogdanie Paprockim i wyjątkowym koncercie poświęconym artyście. Paprocki in memoriam - koncert zaplanowany 22 września w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej - będzie jedynym wydarzeniem w naszym kraju zorganizowanym dla uczczenia 100 rocznicy urodzin tego wybitnego śpiewaka w przededniu jego urodzin (ur. 23 września 1919 r.). W koncercie wystąpią największe gwiazdy polskiej wokalistyki – Joanna Woś, Monika Ledzion-Porczyńska, Tadeusz Szlenkier, Marcin Bronikowski, a także utalentowani młodzi śpiewacy, laureaci tegorocznych konkursów wokalnych. Artystom towarzyszyć będzie Poznańska Orkiestra Festiwalowa pod batutą Agnieszki Nagórki. Usłyszymy najpiękniejsze utwory światowej literatury wokalnej m. in. arie z "Rigoletta", "Carmen", "Don Carlosa", "Cyrulika Sewilskiego", "Traviaty", "Strasznego dworu" i "Halki". Organizatorem Koncertu jest Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego, którego prezes - Adam Zdunikowski - będzie naszym gościem o godzinie 8.30 (transmisja wideo).

Los Angeles, rok 1987. Bourbon Room, kiedyś najsłynniejsza rockowa dziupla i wylęgarnia talentów przy Sunset Strip, dzisiaj podupadający, żyjący dawną sławą klub. Do tego "We Built This City", "I Wanna Rock", "I Want To Know What Love Is", "The Final Countdown", "Oh Sherrie”…  - wszystkie te światowe przeboje pojawią się jednego wieczoru na jednej scenie w Warszawie. W Teatrze Syrena trwają próby przed premierą musicalu "Rock of Ages". Spektakl, pokazywany 2328 razy na Broadwayu, podbił również publiczność West Endu, Toronto i Las Vegas. A o polskiej wersji "Rock of Ages" porozmawiamy z dyrektorem Teatru Syrena i reżyserem musicalu Jackiem Mikołajczykiem oraz wcielająca się w rolę Sherii Barbarą Garstką. Spotkanie o godz. 9.30 

Ponadto w audycji:

  • w naszym cyklu "Tajniki muzyki" wirtuoz skrzypiec opowie o znaczeniu etiudy;
  • kariera, pieniądze, władza: to najbardziej liczy się w korporacyjnym życiu. Idealnie skrojone garnitury, finezyjne poszetki, gustowne krawaty i męskie rozprawy o biznesie to tylko pozory. Co się zmienia, gdy po przeciwnej stronie stołu do negocjacji siada kobieta? Między innymi to pytanie pada w sztuce Marcina Perchucia "Blef";
  • interaktywna instalacja Julity Wójcik zatytułowana "Bańki spekulacyjne".

Nie zabraknie również konkursów "Płyta tygodnia" i "Pocztówka z wakacji".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w środę (11.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fabio Biondi: Moniuszko to była miłość od pierwszego wejrzenia, a raczej usłyszenia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 11:26
- Kiedy w zeszłym roku poproszono mnie o wykonanie koncertowej wersji "Halki", zupełnie nie spodziewałem się, że ta muzyka skradnie moje serce - mówił w Dwójce włoski dyrygent i skrzypek, założyciel zespołu Europa Galante.
rozwiń zwiń