Etnograficzne opus magnum prof. Mariana Pokropka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 13:52
- Współcześnie ludzie nie muszą się już interesować pługiem, radłem, sochą, kołowrotkiem, wozem drabiniastym, bo to wszystko zanikło na rzecz nowych struktur ekonomiczno-społecznych, ale chciałem pokazać, że polska kultura narodowa wywodzi się ze wsi - mówił o swej pracy profesor. 
Audio
  • Rozmowa z prof. Marianem Pokropkiem (Poranek Dwójki)
Góral z dziewczynką siedzą przy pniu drzewa, 1935.
Góral z dziewczynką siedzą przy pniu drzewa, 1935.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Profesor Marian Pokropek, jeden z nestorów polskiej etnografii, postanowił zebrać treść swoich wykładów z etnografii w formie książkowej. Prace autorskie i redakcyjne nad tym dziełem trwały kilka lat, ale dzięki nim powstała monumentalna praca, składająca się m.in. z jedenastu rozdziałów tematycznych, dotyczących takich zagadnień, jak: rolnictwo, hodowla i pasterstwo, zajęcia ludności wiejskiej i budownictwo czy aspekty życia codziennego związane z wyrobami i sztuką. - Czuje się trochę zakłopotany, bo to jest praca historyczna. To się łączy z pierwszym zdaniem wstępu: określa ono zakres etnografii jako nauki historycznej.

Oznacza to, że najnowsza publikacja prof. Pokropka, "Etnografia. Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym" - monumentalne, przekrojowe dzieło - prezentuje uniwersalną historię kultury ludzkiej, badaną w ciągu kilku dekad i na przykładzie życia m.in. mieszkańców krajów byłej Czechosłowacji, Jugosławii, Bułgarii, Słowenii czy oczywiście Polski.

- Chciałem zwrócić uwagę na ruralistyczną charakterystykę polskiej kultury narodowej, ona wywodzi się ze wsi - mówił badacz, który swoją analizę kultury materialnej na tle przekształceń społecznych i technologicznych poparł nie tylko cennymi wywodami naukowymi, ale i fotografiami. 

Okładka książki prof. Mariana Pokropka "Etnografia Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym". Okładka książki prof. Mariana Pokropka "Etnografia Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym".

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Gość: prof. Marian Pokropek (etnograf)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 9.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nitki i supełki" na dziecięcych Małych Mazurkach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 07:30
W sobotnim “Poranku Dwójki”... Małe Mazurki, czyli dziecięca odsłona Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Już po raz czwarty wydarzenie odbędzie się w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przy ulicy Kredytowej.
rozwiń zwiń