X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Premiera "Halki" w reż. Mariusza Trelińskiego w Theater an der Wien

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:54
- Mariusz Treliński stworzył rzecz bardzo spójną. Taką, która od początku do końca świetnie się ogląda, i która tłumaczy się poprzez kolejne fragmenty tej opery - mówił Jacek Hawryluk o operze Stanisława Moniuszki, która w niedzielę (15.12) miała swoją premierę w teatrze w Wiedniu.
Audio
  • Jacek Hawryluk o operze "Halka" w reżyserii Mariusza Trelińskiego (Poranek Dwójki)
Halka w rez. Mariusza Trelińskiego
"Halka" w rez. Mariusza TrelińskiegoFoto: Monika Rittershaus

W Theater an der Wien – jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie  wystawiono "Halkę" w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Reżyser przeniósł operę Stanisława Moniuszki w lata 70. Na scenie wystąpiło dwóch czołowych polskich śpiewaków: Tomasz Konieczny wykonał partię Janusza, natomiast Piotr Beczała – partię Jontka. Orkiestrę Symfoniczną Radia Austriackiego oraz Chór Arnolda Schönberga poprowadził Łukasz Borowicz.

- Zastanawialiśmy się wszyscy, jak wypadnie w Wiedniu "Halka", o której mówiło się przecież od wielu miesięcy. To jedno z najważniejszych wydarzeń kończącego się Roku Moniuszkowskiego - mówił w Dwójce Jacek Hawryluk dodając, że niezwykle istotne było pokazanie opery Moniuszki w sposób prosty i zrozumiały, aby publiczność mogła ocenić nie tylko samą muzykę, ale również inscenizację. - Te pierwsze wrażenia są niezwykle pozytywne i wszyscy odnoszą wrażenie, że wydarzyło się coś specjalnego. 

Rok Stanisława Moniuszki w Polskim Radiu - zobacz serwis specjalny >>>

Jacek Hawryluk zwrócił uwagę na to, że cały spektakl jest bardzo czytelny – również dla osób, które nie znają libretta. Wszystko bowiem ma wstęp, rozwinięcie i jasne zakończenie. Warte podkreślenia jest również nowe odczytanie tego opowiadania, ponieważ wszystkie wydarzenia koncentrują się wokół postaci Janusza. To przez pryzmat jego doświadczeń i uczuć poznajemy tę historię.

Zapraszamy do wysłuchania recenzji Jacka Hawryluka, w której usłyszymy m.in. również o tym, dlaczego postać Janusza wcale nie jest negatywna i jak śpiewacy zagraniczni radzili sobie z językiem polskim. Dowiemy się również, który śpiewak (i dlaczego) najbardziej zachwycił publiczność.

W przyszłym roku przedstawienie trafi na deski Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Haiti lepiej niż w Polsce rozumieją Halkę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 12:00
- Fakt, że małżeństwo chłopki Halki i szlachcica Janusza jest niemożliwe, był dla Haitańczyków oczywisty. Trudniej to wyjaśnić współczesnym Polakom - opowiadał Paweł Passini, reżyser niezwykłej inscenizacji opery Moniuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Niebudek: Moniuszko był niezwykle szlachetny

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 13:52
- Jestem dumny i szczęśliwy, że w mojej karierze dane mi jest zagrać w roku jubileuszowym postać ojca polskiej opery - mówił gość "Poranka Dwójki", aktor teatralny i filmowy.
rozwiń zwiń