X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ostatni sprawiedliwi. Opowieści tych, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:44
Dwadzieścia rozmów. Kilkadziesiąt uratowanych istnień. Prawdziwe wspomnienia, ludzkie emocje i opowieści ostatnich żyjących uczestników tamtych wydarzeń. Nieraz trudno uwierzyć, że te historie wydarzyły się naprawdę. W "Poranku Dwójki" opowiemy o niezwykłej książce, zawierającej wspomnienia Polaków obdarzonych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Okładka książki Ostatni sprawiedliwi
Okładka książki "Ostatni sprawiedliwi"Foto: Mat. prasowe

Bohaterowie książki "Ostatni sprawiedliwi" opowiadają historie swoje i ludzi, którym pomogli. Helena Goldstein zostaje Marią Bożek. Koleżanka ze szkolnej ławki pomaga jej wydostać się z krakowskiego getta, ukrywa na strychu kamienicy, organizuje wyjazd do Warszawy. I dzieli się z nią własną tożsamością. Józef Walaszczyk przyjmuje do zarządzanej przez siebie fabryki trzydziestu Żydów. By ich ocalić, musi negocjować z Niemcami. Po wojnie nazwą go polskim Schindlerem.

Jeszcze kilkanaście lat temu przeprowadzenie tych rozmów byłoby niemożliwe. Bohaterowie długo dojrzewali do opowiedzenia światu o tym, co przeżyli i jak wiele ryzykowali, by ratować życie: krewnych i przyjaciół, ale także nieznajomych, przypadkowo spotkanych ludzi. O tym, co robili, często nie wiedzieli nawet ich najbliżsi.

O książce "Ostatni sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej" porozmawiamy z jej współautorką - Anną Piątkowską. Zapraszamy o godz. 8.30 (transmisja wideo).

Po godzinie 9.30 odwiedzi nas wicedyrektor Biblioteki Narodowej Dominik Cieszkowski. Opowie nam o największej bibliotece cyfrowej w Polsce - POLONIE. To jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.

Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 tys. obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów. Porozmawiamy także o "Patrimonium" – digitalizacji i udostępnianiu polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

W audycji również:

  • rytm, ruch i urzekające słowo, czyli spektakl "Sen" na 143. urodziny Bolesława Leśmiana,
  • Teatr Czterech, czyli międzypokoleniowy zespół, regularnie funkcjonujący w Muzeum Sztuki Współczesnej. Jako ostatni wraz z widzami gasi światła na zakończenie wystaw czasowych, tworząc performatywne finisaże.

Zapraszamy również do udziału w naszych konkursach: "Płyta tygodnia" oraz "Do 3 razy sztuka".

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (22.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Boże Ciało" nominowane do Oscara. Michał Oleszczyk: w tej kategorii nigdy nic nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 14:43
- W tym momencie istotne jest to, w jaki sposób zostanie poprowadzona promocja tego filmu. Przypomnijmy, że w tym roku Akademia Filmowa postanowiła przyznać Oscary trzy tygodnie wcześniej niż to było w roku ubiegłym i już 9 lutego przekonamy się kto otrzyma statuetki. Czasu na promocję nie ma więc dużo. Akurat w tej kategorii zdarzają się niespodzianki - mówił w "Poranku Dwójki" krytyk Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Beczek: to jest Stachury portret wielokrotny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 09:35
- Każda osoba inaczej opowiada o Stachurze i tych Stachurów jest w książce czterdziestu. Każdy inaczej go zapamiętał i inaczej filtruje jego życie i osobowość poprzez siebie. To bardzo skomplikowana, niejednolita i ciekawa postać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia autor książki "Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest Maria z Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 15:14
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy z Michałem Znanieckim, reżyserem niezwykle rzadko wystawianej w Polsce tango operity Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Laszczkowski: renowacja kolegiaty w Ołyce to gigantyczny projekt

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 13:20
- Ten jeden z najpiękniejszych polskich XVII-wiecznych kościołów do naszych czasów przetrwał w stanie całkowitej rujnacji - podkreślał dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, opowiadając o pracach konserwatorskich przy Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce.
rozwiń zwiń