Wiesław Ochman: Teresa Żylis-Gara malowała głosem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 10:00
- Jej postacie były wiarygodne. Jeżeli było jakieś przeżycie w bohaterce, potrafiła za pomocą głosu stworzyć przekonanie u publiczności, że to jest wszystko prawdziwe - mówił o sztuce wokalnej Teresy Żylis-Gary Wiesław Ochman. Najsłynniejsza polska sopranistka XX w. obchodzi dziś swoje 90. urodziny.
Audio
  • Wiesław Ochman o sztuce wokalnej Teresy Żylis-Gary (Poranek Dwójka)

Żylis-Gara 1200.jpg
"Chciałam tylko pięknie śpiewać". Dwójkowej wspomnienia Teresy Żylis-Gary

- Stworzyła nowy styl śpiewania, który polegał na niezwykłej czystości intonacji, na wykreowaniu postaci za pomocą głosu, a nie tylko na odśpiewaniu nut. Potrafiła dostosować swoje warunki wokalne do oper Mozartowskich, ale także i Verdiowskich - mówił Wiesław Ochman. - To wielka dama wokalistyki światowej. 

- Ma tę zaletę, która jest rzadko spotkana u sopranów. Teresa Żylis-Gara ma przepiękne legato. To jakby płynął strumień dźwięków, które wynikają jeden z drugiego - opisywał gość Dwójki. Z drugiej strony, jak podkreślał, artystka jest doskonałym przykładem niezwykłej pracowitości i dyscypliny artystycznej.

Spotkanie z Teresą Żylis-Garą i jej uczniami >>> 

Teresa Żylis-Gara zadebiutowała w 1956 roku w Operze Krakowskiej jako Halka. W 1960 wyjechała na Konkurs Muzyczny Radia Bawarskiego i uzyskała propozycję angażu ze strony kilku scen muzycznych w Niemczech. W 1968 debiutowała w londyńskiej Covent Garden w "Tosce" w reżyserii Viscontiego. W 1969 Rudolf Bing zaangażował ją do nowojorskiej Metropolitan Opera, w której śpiewała przez 16 sezonów u boku tak wybitnych śpiewaków, jak Sheri Milnes, Franco Corelli, Placido Domingo czy Jose Carreras. 

Kreowała czołowe partie w operach Mozarta, Verdiego, Pucciniego, Straussa i Wagnera. Jednocześnie występowała gościnnie na deskach Covent Garden, La Scali, Deutsche Oper czy Teatro Colon.

Wiesław Ochman poprowadzi 26 stycznia br. benefis wybitnej śpiewaczki na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Gala będzie okazją do fantastycznych muzycznych wspomnień. Początek rozmowy o 9.30 (transmisja wideo).

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wiesław Ochman (śpiewak operowy)

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 9.30

jp/pg

Czytaj także

Plamena Mangova: Polska to kraj, który ma ducha muzyki!

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:26
- Dosyć często tu występuję i zauważyłam, że muzyka jest dla Polaków jak woda i powietrze – potrzebują jej i szanują. Zawsze kiedy jestem w Polsce czuję się jak najszczęśliwsza osoba na ziemi - mówiła w Dwójce bułgarska pianistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawrence Foster: tej jednej rzeczy Schumann nie potrafił

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 14:49
- Choć bardzo się starał, fragmenty o heroicznym charakterze zawsze brzmią u niego sztucznie. Tak jak w słynnym fragmencie poprzedzającym finał IV Symfonii – przecież to brzmi tak, jakby zagrać "Zemstę nietoperza" tuż po "Zmierzchu bogów"! - mówił w Dwójce dyrygent, który w styczniu br. dwukrotnie poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W obu koncertach, w którym z NOSPR wystąpiła Plamena Mangova, można było usłyszeć dzieła Schumanna i Liszta.
rozwiń zwiń