Agnieszka Holwek: w filmie widzimy wielowymiarową Ellę Fitzgerald

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 12:33
- Ten film ma wiele archiwalnych materiałów, które nie były wcześniej publikowane. Widzimy w nim nie tylko wielką artystkę, ale też człowieka. Kobietę rozdartą między sceną, którą kocha, a tęsknotą do rodziny, której nie ma - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Agnieszka Holwek o filmie dokumentalnym, opowiadającym o życiu amerykańskiej wokalistki jazzowej.
Audio
  • Agnieszka Holwek i Arkadiusz Jaskólski o filmie "Ella Fitzgerald. Just One Of Those Things" (Poranek Dwójki)

W piątek 31 stycznia do kin wejdzie film dokumentalny "Ella Fitzgerald. Just One Of Those Things". Pokazane są w nim niepublikowane dotąd zdjęcia i wywiady, z których wyłania się obraz Elli, jakiej nie znał świat – zamyślonej, zabawnej, rodzinnej, umiejącej postawić na swoim. Dokument przypomina także mniej znane fakty, pokazując artystkę walczącą o prawa obywatelskie Czarnych w czasach rasizmu oraz obrazuje dylematy, z jakimi mierzyła się przez całe swoje życie: głód występów pomieszany z nieustanną tęsknotą za życiem rodzinnym.

- Ona jest pokazana w pełnej glorii, bo długo jeszcze będzie królową piosenki. Ale to nie jest laurka, bo widać też cienie, człowieka z krwi i kości. Cieniem była np. jej niezwykła miłość do sceny, poprzez którą zupełnie zaprzepaściła życie prywatne - opowiadała Agnieszka Holwek. - Dla mnie to jest też historia o osobie, która poniosła ogromną cenę tej kariery: nie miała rodziny i bardzo do niej tęskniła. To widać w filmie.

Arkadiusz Jaskólski dodał, że trudno jest przedstawiać tak wielkie gwiazdy bez gloryfikacji. - Ciężko mówić o Elli Fitzgerald czy np. Milesie Daviesie, celowo wyszukując negatywne fakty z ich życia. My skupiamy się na faktach, które pokazują nie tylko trud artysty, ale też trud życia: problemy z weną, uzależnieniem, biedą czy rasizmem - mówił przedstawiciel Musicine. - Ella Fitzgerald, mimo że była globalną gwiazdą, była nazywana najbardziej samotną osobą na świecie - podkreślił gość audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Agnieszka Holwek (Fundacja EuroJAZZ), Arkadiusz Jaskólski (przedstawiciel Musicine)

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzech Piotrowski: Złotą Tarkę dedykujemy muzyce przedwojennej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 10:16
- W tym roku mamy 49. edycję Złotej Tarki. Old Jazz Meeting to jeden z trzech najważniejszych festiwali w Polsce w całej historii polskiego jazzu - opowiadał w "Poranku Dwójki" dyrektor wydarzenia, które odbywa się w Iławie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5. Festiwal Kwadrofonik. Wszystkie barwy muzyki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 11:00
- W tym roku skupiliśmy się na świetle, barwie, którą można odnieść zarówno do dźwięku, jak i do koloru - mówiła Magda Kordylasińska-Pękala o rozpoczynającym się festiwalu Kwadrofonik.
rozwiń zwiń