Katarzyna Madoń-Mitzner: w 1945 roku zastanawiano się, czy odbudowywać Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 12:34
- W styczniu 1945 roku miasto było tak straszliwie zniszczone, że zastanawiano się, czy je odbudowywać. Chciano przenieść stolicę do Łodzi. Myślę, że tu już od początku rola warszawiaków była ogromna, bo po prostu natychmiast zaczęli wracać do swojego miasta, w te ruiny - mówiła w Dwójce Katarzyna Madoń-Mitzner ze stołecznego Domu Spotkań z Historią.
Audio
  • Katarzyna Madoń-Mitzner z Domu Spotkań z Historią i Joanna James z Muzeum Odbudowy Starówki o 75. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy (Poranek Dwójki)

warszawa 1945.jpg
Powojenne powroty do Warszawy

To miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi i służyć jedynie jako punkt przeładunkowy dla transportu Wehrmachtu. Kamień na kamieniu nie powinien pozostać – tak w rozkazie z 9 października 1944 pisał Heinrich Himmler. I niemal całą Warszawę Niemcy zniszczyli. Zbombardowano setki bezcennych zabytków, zniknął Zamek Królewski, katedra warszawska i Pałac Saski. W styczniu 1945 roku w Warszawie zniszczonych było 85 proc. budynków, 90 proc. zakładów przemysłowych, wszystkie mosty i 30 proc. urządzeń podziemnych. W mieście znajdowało się 20 milionów metrów sześciennych gruzu, olbrzymie ilości min i niewybuchów. Jednak do tych ruin rwało serce. Silne było przywiązanie do tego miejsca i chęć pozostania w nim. I choć decyzja o odbudowie stolicy miała charakter polityczny, bez zaangażowania mieszkańców nie zostałaby zrealizowana.

Wraz z gośćmi "Poranka Dwójki" rozmawialiśmy o tym rozdziale w historii Polski, a także o programie "BudujeMy!" upamiętniającym 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy stolicy, a tym samym zakończenia II wojny światowej. Od lutego 2020 roku mieszkańcy i mieszkanki Warszawy będą mogli wziąć udział w wystawach, spotkaniach, koncertach, dyskusjach i pokazach filmowych odbywających się w różnych punktach miasta.

- W rocznicę jest zaangażowanych mnóstwo instytucji miejskich. Każda z nich przygotowuje jakiś własny, ciekawy program. Muzeum Warszawy razem ze swoim odziałem - Muzeum Odbudowy Starówki przygotowuje trzy główne akcje. Jedna z nich zaczyna się już w przyszłym tygodniu. To wystawa "Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników" - informowała Joanna James, koordynatorka obchodów 75. rocznicy rozpoczęcia odbudowy stolicy.

Akcja "BudujeMy!" potrwa do września br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Tomasz Obertyn

Goście: Katarzyna Madoń-Mitzner (wicedyrektor Domu Spotkań z Historią), Joanna James (Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku)

Data emisji: 31.01.2020

Godzina emisji: 8.30

pg/pj

Czytaj także

Wasza Warszawa 1918/2018. Aplikacja mobilna niczym wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 11:03
- Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, żeby nie tylko opowiadać o historii, ale też spowodować, żeby ta przeszłość trochę ożyła. Ta aplikacja jest odpowiedzią na to - mówiła w Dwójce Agnieszka Tomasińska z warszawskiego Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Rolke: Warszawa nigdy nie była pięknym miastem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 15:30
- Kiedyś Warszawa, zanim została zniszczona, miała ładne miejsca i w tej chwili też ma ładne miejsca, ale ani wtedy, ani dzisiaj nie była pięknym miastem. To mój punkt wyjścia - mówił w Dwójce legendarny fotograf.
rozwiń zwiń