Twórcy kultury proszą o wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 10:00
 - To jest apel skierowany przez cztery organizacje zbiorowego zarządzania działające w sektorze muzycznym. Te propozycje i postulaty mają charakter strukturalny i systemowy - podkreślał w Dwójce Miłosz Bembinow, wiceprezes ZAiKS, opowiadając o liście skierowanym do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w związku z trudną sytuacją artystów.
Audio
  • Rozmowa z Miłoszem Bembinowem, wiceprezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Watch The World

budynek polskie radio 1200 crop.jpg
Publiczne, czyli nasze – Polskie Radio wspiera polskich twórców

List ten wystosowały cztery instytucje zrzeszające twórców: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP i Związek Producentów Audio-Video.

- Jednym z naszych postulatów jest prośba o rozważenie możliwości odstąpienia od egzekucji podatku dochodowego - tłumaczył Miłosz Bembinow. Jak zaznaczał, autorom listu chodzi przede wszystkim o rozwiązania systemowe. - To nie jest tak, że my jako artyści i twórcy chcemy jakiś podarunek od polskiego podatnika. Naszym priorytetem jest dotrzeć do naszych odbiorców, słuchaczy. Chcemy tworzyć, występować, mieć taką możliwość – mówił Miłosz Bembinow.

- Warto sobie zdać sprawę, że tysiące artystów, wykonawców w Polsce nie ma żadnej pracy etatowej - przypominał gość Dwójki. - Być może jest to moment, jeśli chodzi o branżę muzyczną, by się zastanowić, jak można w przyszłości wesprzeć ten cały sektor w sposób systemowy. Żeby tacy artyści, którzy nie są związani umowami etatowymi w instytucjach, mogli w bezpieczny sposób funkcjonować.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Miłosz Bembinow (wiceprezes Stowarzyszenie Autorów ZAiKS)

Data emisji: 20.03.2020

Godzina emisji: 8.30

Zobacz więcej na temat: zaiks Paweł Siwek Dwójka

Czytaj także

Tomasz Lipiński: ZAiKS zaczął się od buntu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 19:06
- Młodzi twórcy jeszcze przed wojną zaczeli pisać wspaniałe piosenki, które były wykorzystywane w kabaretach, albo na płytach i zarabiali na tym wszyscy, oprócz artystów, którzy w końcu się zbuntowali i postanowili założyć stowarzyszenie autorów - opowiadał o początkach działalności ZAiKS muzyk i członek stowarzyszenia Tomasz Lipiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milo Kurtis z płytą "Live": muzyka, której nie chcemy nazywać

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 14:00
- Jeszcze rok temu dzieliłem muzykę na dobrą i złą. W tej chwili nie ma dla mnie ani muzyki dobrej, ani złej. Nie dzielę jej. Jest po prostu muzyka - mówił Milo Kurtis w Czwórce. Artysta, wraz z grupą Milo Ensemble, nagrał właśnie kolejny krążek "Live", tym razem w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń