Dyrektorka TR Warszawa: potrzebujemy czasu na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 11:57
- Nawet jeżeli zostanie powiedziane, że jutro możemy otworzyć się na publiczność, to nie ma takiej możliwości, choć oczywiście próby trwają - mówiła o przygotowaniach do funkcjonowania w nowej rzeczywistości teatralnej Natalia Dzieduszycka, szefowa TR Warszawa. 
Audio
  • Rozmowa o funkcjonowaniu teatrów po pandemii (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

Już 6 czerwca teatry w Polsce zostaną ponownie otwarte dla publiczności. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie wiążą się z tym otwarciem i wymogami, jakim będą musiały sprostać teatry, aby zapewnić bezpieczeństwo widzom i wszystkim pracownikom. - Jesteśmy w stanie wiele rzeczy wprowadzić, ale musimy wiedzieć, jaki ten reżim będzie i czemu ma służyć - wskazała dyrektorka TR Warszawa, członkini powołanego przez Instytut Teatralny zespołu eksperckiego, którego zadaniem jest przygotowanie rekomendacji oraz katalogu dobrych praktyk dla teatrów w całej Polsce. - Potrzebujemy w tym zespole ekspertów nie tylko od teatru, ale także od higieny, medycyny, którzy wskażą nam kierunki. 

[ZOBACZ WIĘCEJ] Kolejny etap znoszenia ograniczeń >>>>

Powrót widzów z całą pewnością będzie mocno ograniczony, co oznacza mniejsze wpływy ze sprzedanych biletów. -  Pod względem ekonomicznym nie będzie się opłacał. Mamy oczywiście jeszcze cele statutowe i misję społeczną, którą realizujemy - tłumaczyła Agnieszka Dzieduszycka. - Na podstawie naszych możliwości eksploatacyjnych to jakakolwiek rentowność jest możliwa na poziomie 70 procent wypełnienia sali - dodała. 

dorota landowska 1200.jpg
Dorota Landowska o pomocy dla potrzebujących artystów

Zespół ekspercki powołany przez Instytut Teatralny zbierze się w najbliższych dniach. - Ma on rekomendować różnego rodzaju rozwiązania dla artystów, dyrektorów teatrów i organizatorów życia teatralnego w Polsce - wyjaśniała rozmówczyni. - Głównym celem i zadaniem tego zespołu będzie wypracowanie konkretnych rozwiązań prawnych, które mają chronić instytucje, ich pracowników i współpracowników, bo obecnie żadna tarcza instytucji kultury nie chroni - podkreśliła. - Patrzymy także w stronę miasta i mamy nadzieję, że dotacje podmiotowe nie zostaną obniżone.

Minione tygodnie wymuszonego przeniesienia aktywności do sieci przyniosły ciekawe wnioski. - To było bardzo pozytywne zaskoczenie dla nas. Ta działalność jest w teatrze zawsze wtórna i trzyma się w zakresie promocji i komunikacji, ale publiczność nam dopisała i bardzo mocno nas wspierała - mówiła o  przedstawieniach prezentowanych w internecie szefowa TR Warszawa. - To doświadczenie bardzo nas zmotywowało do pokazywania naszych spektaklów online. Planujemy w przestrzeni online zostać - zapowiedziała.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Natalia Dzieduszycka (dyrektorka TR Warszawa)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

"Serotonina" Michela Houellebecqa na deskach Teatru Studio

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 10:00
Na deskach Teatru Studio trwają próby do spektaklu "Serotonina" na podstawie powieści Michela Houellebecqa. Będzie to pierwsza teatralna adaptacja najgłośniejszej książki roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emilian Kamiński: nawet nie wiem, jak liczyć straty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 10:54
- Ten rytm życia, w jakim byliśmy, jest złamany i boję się, jaki będzie powrót i kiedy on nastąpi. Liczę, że gdy to minie, to aktywność kulturalna widzów odżyje i ludzie wrócą do teatrów - mówił Emilian Kamiński, dyrektor warszawskiego Teatru Kamienica.
rozwiń zwiń