"The Book of Secrets". Krzysztof Herdzin zagra na Starówce

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 10:00
- To jest moja muzyczna wizja sekretów związanych z życiem i historią człowieka. Narodziny, człowiek, miłość, przemijanie, wiara, to tematy uniwersalne, bliskie każdemu, jednak każdemu też mówią coś innego - opowiadał w Dwójce pianista i kompozytor o utworach, które w najbliższą sobotę (11.07) zagra podczas festiwalu Jazz na Starówce.
Krzysztof Herdzin
Krzysztof Herdzin Foto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Posłuchaj
14:51 _PR2_AAC 2020_07_10-09-32-39.mp3 Krzysztof Herdzin o koncercie podczas festiwalu Jazz na Starówce (Poranek Dwójki)

W październiku 2019 roku ukazała się najbardziej osobista płyta Krzysztofa Herdzina, zatytułowana "The Book of Secrets". W sobotę, podczas 26. plenerowego letniego festiwalu jazzowego na Rynku Starego Miasta w Warszawie, muzyk wystąpi wraz ze swoim kwartetem, który wykona utwory z najnowszego albumu. 

- Nie mogłem się doczekać tego momentu. Miałem okazję dwukrotnie zagrać koncerty internetowe, ale to jest zupełnie inna formuła. Kontakt z żywym odbiorcą jest podstawą egzystencji artysty, więc rodzaj skupienia i wibracji, które się tworzą podczas tej energetycznej wymiany między grającym i słuchającym, to jest podstawa mojego bytu - podkreślił Krzysztof Herdzin.

Zdaniem kompozytora, tematy zawarte w albumie "The Book of Secrets" są bardzo aktualne, szczególnie w dobie pandemii. - Nie wiem, czy na tej płycie mogłoby pojawić się coś więcej, bo oprócz pewnego zatrzymania, kiedy przestaliśmy być w ciągłym pośpiechu, warczeć na siebie i zajmować się wyłącznie pracą i konsumpcją, to wielu ludzi w naturalny sposób wróciło do myślenia o świecie, o sobie, o rzeczach refleksyjnych i duchowości.

Przestrzenią, w której usłyszymy tę niezwykłą opowieść o tym, co najważniejsze, będzie warszawska Starówka. Krzysztof Herdzin zauważył, że podczas takich plenerowych koncertów wielu ludzi zatrzymuje się na dłuższą chwilę, będąc w tym miejscu nawet zupełnie przypadkiem. - Zawsze można liczyć na widzów i słuchaczy, którzy wcześniej nigdy takiej muzyki nie słuchali - ludzi z małymi dziećmi czy osób, które w ogóle nie interesują się muzyką jazzową. To jest fenomen socjologiczny, bo nawet podczas koncertów wymagających skupienia, kiedy ze sceny płyną dźwięki w niespiesznych tempach, ludzie potrafią tego słuchać z uwagą. Liczę, że jutro będzie podobnie.

Krzysztof Herdzin opowiadał również m.in. o płycie, nagranej wspólnie z Adamem Sztabą, z okazji 95-lecia Polskiego Radia. Gość zdradził, jakie utwory znalazły się na płycie, a także w czyjej interpretacji będzie można je usłyszeć. - Przypadły mi w aranżacji utwory bardziej swingowe, zbliżone do muzyki, której uwielbiam słuchać i aranżować, czyli muzyki amerykańskiej z lat 50. i 60. A więc szerokie hollywoodzkie smyczki i instrumenty dęte. One idealnie konweniują z moim wnętrzem - wyznał kompozytor. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Herdzin (kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista)

Data emisji: 10.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki 95-lecia Polskiego Radia. Te utwory tworzą historię

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 11:33
Plebiscyt "Piosenki 95-lecia Polskiego Radia" to efekt kompromisu między programami Polskiego Radia, kompromisu z naszą pamięcią i z tym, co wiemy o naszych słuchaczach, mówi dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lora Szafran: jazz to wolność śpiewania

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:39
- Każdy ma swoją definicję jazzu. Dla mnie to rodzaj wolności, że ja mogę w swój sposób śpiewać różne style - mówiła w Dwójce, w Międzynarodowym Dniu Jazzu, Lora Szafran, jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych.
rozwiń zwiń