Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: Jan Krenz to postać wyjątkowa

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:00
- W 1995 roku po raz pierwszy Polskie Radio uhonorowało dwóch dyrygentów. Pierwszym, który otrzymał ten zaszczytny tytuł był Jan Krenz. Nieprzypadkowo więc w tym roku seria rozpoczyna się wydawnictwem dwupłytowym z wybranymi nagraniami, które Jan Krenz zrealizował dla Polskiego Radia - mówiła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia o specjalnym albumie "Jan Krenz Diamentowe Batuty".
Paweł Siwek i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz
Paweł Siwek i Małgorzata Małaszko-StasiewiczFoto: PR2/Paola Kadyszewska

Sklep Polskie Radio grafika do artykułów.jpg

sklep.polskieradio.pl


Posłuchaj
16:34 _PR2_AAC 2020_07_14-09-31-37.mp3 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz o wydawnictwie płytowym Polskiego Radia z nagraniem koncertów pod batutą maestro Jana Krenza (Poranek Dwójki)

14 lipca br. Jan Krenz kończy 94 lata! Z tej okazji Polskie Radio wydało specjalny album poświęcony tej wielkiej postaci. Dwupłytowe wydawnictwo zawiera prowadzone przez dyrygenta dzieła - z repertuaru polskiego i zagranicznego. "Jan Krenz Diamentowe Batuty" jest pierwszym z serii 12 albumów polskich dyrygentów, laureatów Diamentowej Batuty.

- Pomysł, by pokazać wielkie postaci dla muzyki i kultury polskiej zrodził się dawno temu, ale różne sploty okoliczności spowodowały, że się to nie udało. Szczęśliwie ten moment nadszedł i cieszę się, że jest to w tygodniu, kiedy przypadają urodziny Jana Krenza - zdradziła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, inicjatorka tego fonograficznego wydarzenia. Dodała jednak, że wybór repertuaru był bardzo trudny.

- Właściwie można było przyjąć zasadę wyboru utworów, które byłyby zamaszyste, reprezentatywne dla Jana Krenza, ale również pokazujące jego świadome wybory i takie nieoczywiste kroczenie po ścieżkach muzycznych. Plejada osób, z którymi Jan Krenz występował i nagrywał jest niezwykle imponująca, więc był dylemat, czy pokazać np. koncert Chopina wykonywany przez Artura Rubinsteina, czy może Krystiana Zimermana. Czy pokazać go jako tego, który z Grupą '49 wspierał Tadeusza Berda dyrygując jego utworami. Jan Krenz w tych różnych konfiguracjach jest i będzie obecny, bo uwiecznił nie tylko swój talent, ale też pozwolił błyszczeć tym, z którymi występował.

Jak podkreśliła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, życie Jana Krenza było silnie związane z Polskim Radiem właściwie od pierwszych chwil, kiedy po wojnie odradzała się radiofonia. Przez lata m.in. kierował Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. - Ostatnie nagrania, które zrealizował dla Polskiego Radia to lata 2006-2008, więc jeśli sobie uświadomimy, że to idzie w dziesięciolecia, to jest postać wyjątkowa - stwierdziła.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 14.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczne interpretacje Jana Krenza na wydawnictwie płytowym Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 09:18
- Ta płyta to początek serii, związanej z bardzo ważną nagrodą Diamentowych Batut, przekazywanych wielkim postaciom związanym z Polskim Radiem. Pierwszym laureatem był Jan Krenz, który rozpoczyna tę serię i dzięki któremu, mam nadzieję, przypomnimy wielkich muzyków - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia oraz inicjatorka tego fonograficznego wydarzenia.
rozwiń zwiń