Corina Belcea: Opus 127 to jeden z najtrudniejszych kwartetów Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 13:11
- Szczególnie wymagająca jest koda, a poza tym to bardzo długi, wyczerpujący fizycznie utwór. Uważam, że – oprócz Wielkiej Fugi op. 133 – op. 127 stanowi najlepsze możliwe zakończenie dla naszego cyklu Beethovenowskiego, który prezentujemy w Warszawie - mówiła w Dwójce prymariuszka Belcea Quartet o koncertach na Festiwalu Chopin i jego Europa.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/furtseff

Posłuchaj
04:49 _PR2_AAC 2020_08_20-08-06-57.mp3 Corina Belcea o koncertach na Festiwalu Chopin i Jego Europa (Poranek Dwójki)

Mimo że tegoroczne plany obchodów 250. urodzin Ludwiga van Beethovena stały pod znakiem zapytania, a lista odwołanych wydarzeń rosła, jednak jeden z najwybitniejszych współczesnych kwartetów smyczkowych uświetnił urodziny niemieckiego kompozytora. Podjęty na ubiegłorocznym Festiwalu Chopin i Jego Europa projekt przedstawienia w Warszawie kompletu utworów w wykonaniu Belcea Quartet doszedł do skutku, dzięki czemu festiwal wzbogacają aż cztery koncerty tej grupy.

- Publiczność jest wspaniała. Żałujemy, że na sali nie mogło być więcej słuchaczy, ale takie mamy czasy. Zostaliśmy przyjęcie bardzo serdecznie. To poruszające, że pomimo utrudnień i obostrzeń ludzie nadal chcą obcować z muzyką. Czasy są szczególnie trudne dla osób starszych, dlatego chylimy czoła przed seniorami, którzy przychodzą na koncerty. Cieszymy się też, że koncerty są transmitowane dla tych, którzy wolą lub po prostu muszą zostać w domu - podkreśliła Corina Belcea.

Skrzypaczka opowiadała również m.in. w jaki sposób Belcea Quartet spędziła kwarantannę, a także jakie są najbliższe plany kwartetu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Klaudia Baranowska

Gość: Corina Belcea (prymariuszka Belcea Quartet)

Data emisji: 20.08.2020

Godzina emisji: 8.10

Czytaj także

Matthias Goerne: praca nad muzyką Beethovena jest dość skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:40
- Wymaga bardzo precyzyjnego prowadzenia melodii. I dopiero kiedy wszystko wykona się tak, jak zapisał to kompozytor, ujawnia się piękno utworu. To powoduje jednak, że swobodne i śpiewne prowadzenie linii jest niezwykle trudne - opowiadał w "Rozmowach po zmroku" jeden z najsłynniejszych współczesnych śpiewaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Jiracek von Arnim: Chopin jest w sednie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:59
- Jako nauczyciel uczę się dużo dzięki studiowaniu pism o pedagogice Chopina. Nie wszyscy uświadamiają sobie, że Chopin nieczęsto występował publicznie, natomiast miał w Paryżu od 200 do 300 uczniów. Czuję się z nim bardzo związany - mówił w studiu koncertowym Programu 2 Polskiego Radia pianista i pedagog Jan Jiracek von Arnim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Belcea Quartet na Festiwalu Chopin i Jego Europa

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 09:00
W drugim dniu Festiwalu "Chopin i jego Europa" wystąpił Belcea Quartet, założonego w Royal College of Music w Londynie w 1994 roku. w jego skład wchodzą: rumuńska skrzypaczka Corina Belcea, polski altowiolista Krzysztof Chorzelski oraz dwóch muzyków francuskich: Axel Schacher (skrzypce) i Antoine Lederlin (wiolonczela). 
rozwiń zwiń