Wystawa "Niepamięci". Rafał Wiśniewski: to cud, że te prace wywieziono z łagrów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 10:12
- Wystawa, którą prezentujemy w Galerii Kordegarda,  jest swoistym uzewnętrznieniem z niebytu pamięci, upodmiotowieniem polskich oficerów i pokazaniem ich od strony artystycznej - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
07:14 _PR2_AAC 2020_09_17-08-32-23.mp3 Prof. Rafał Wiśniewski o wystawie "Niepamięci" (Poranek Dwójki)

sowiecki_plakat_1200.jpg
Polska i Polacy w krzywym zwierciadle sowieckiej propagandy

Od środy 17 września w warszawskiej Kordegardzie prezentowane są prace artystów - polskich żołnierzy, więzionych w sowieckich łagrach. Portrety, pejzaże, sceny rodzajowe tworzone przez współwięźniów – Józefa Czapskiego, Zygmunta Turkiewicza, Stanisława Westwalewicza i innych są po raz pierwszy pokazywane szerokiej publiczności. 

- Premierowo pokazujemy prace Adama Kossowskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To wybitna postać. Mamy również prace dobrze znanych artystów, którzy prezentują różne formy artystyczne, bo trzeba powiedzieć, że w łagrach nie można było po prostu zdobyć kredek, ołówków czy kartki, żeby spokojnie tworzyć. To był gigantyczny wysiłek, ale to pokazuje, że ci ludzie mieli swoją godność - opowiadał prof. Rafał Wiśniewski. - Wystawa prezentuje więc z jednej strony łagry jako bolączkę codzienności, również nudy, z którą oficerowie się zmierzali, a z drugiej strony bestialstwo, cierpienie, izolację, a później śmierć.

Czytaj też:

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury zaznaczył, że wystawa zwraca uwagę na wieloletnie zmagania właśnie z niepamięcią m.in. o Zbrodni Katyńskiej, a także zafałszowaniem historii. - Rosjanie uważają, że niewłaściwe jest słowo "agresja" wobec wkroczenia 17 września 1939 roku Armii Czerwonej na teren II Rzeczypospolitej. Nazywają to pomocą Polsce okupowanej przez Niemcy. 44% Rosjan nie słyszało też o zbrodni katyńskiej, a ci, co słyszeli, uważają, że masakry dokonali Niemcy. Mamy więc twarde dane empiryczne, które wskazują, że musimy zrobić coś, żeby z tej niepamięci nas wyzwolić i zaprezentować światu, a również nam samym, tę wiedzę historyczną właśnie poprzez kulturę - mówił gość audycji.

Wystawę "Niepamięci" można oglądać w warszawskiej Galerii Kordegarda do 11 października br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

"Utrata. Albo z dziejów długo utrwalanego błędu". Wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 08:00
- Utrata to nazwa dwuznaczna. To nazwa rzeki, która przepływa przez park, należący do byłego już Ośrodka Leczenia Nerwic w Komorowie, zamkniętego w 2015 roku. Ale jest też bardzo wymowna wobec tego miejsca, które stoi puste, a ma wspaniałą, jednak zapomnianą historię - mówiła w Dwójce Adelina Cimochowicz, autorka wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UNIWERSUM. Nastazja Ciupa: sztuki piękne przybliżają rzeczy skomplikowane

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 10:00
- Połączenie astronomii ze sztuką na pewno nie jest łatwe, bo te dziedziny mało łączy. Jednak artyści i artystki z kręgu Akademii Sztuk Pięknych podołali temu zadaniu, przybliżając najważniejsze sylwetki polskiej astronomii - mówiła w dwójce artystka wizualna i współorganizatorka wystawy "UNIWERSUM", którą do połowy września można oglądać w galerii PROM Kultury Saska Kępa.
rozwiń zwiń