Wojciech Koprowski z Meccore String Quartet: połączył nas Chopin

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 11:07
- Zaczęło się od pewnego projektu kameralnego. Pojechaliśmy wykonać razem muzykę Fryderyka Chopina w obsadzie na fortepian i kwartet. To właśnie wtedy pojawił się zalążek pomysłu, że może by jakoś spleść muzyczne wątki naszego życia - mówił w "Poranku Dwójki" prymariusz polskiego kwartetu skrzypcowego. W najbliższą sobotę (3.10) Meccore String Quartet będzie gospodarzem "Domówki z Dwójką".
Meccore String Quartet
Meccore String QuartetFoto: Mat. prasowe/Arkadiusz Berbecki.

Posłuchaj
12:18 Poranek Dwójki 28.09.2020 koprowski.mp3 Wojciech Koprowski z Meccore String Quartet zaprasza na "Domówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

MCQ.jpg
Wojciech Koprowski: gra kameralna to dialog
Występują w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Ameryki. Często koncertują też w miejscach nietypowych, np. szpitalach. Mozart & Beethoven: String Quartet, Szymanowski & Debussy, Edvard Grieg: String Quartets 1 & 2; Fugue EG 114 - m.in. te płyty przyniosły uznanie i nominacje do prestiżowych nagród.

O bogatej biografii świadczy też fakt, że artyści są gospodarzami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Quarto Mondi organizowanego w Poznaniu. A w najbliższa sobotę Meccore String Quartet będzie gospodarzem Domówki z Dwójką. W programie koncertu znajdzie się m.in. twórczość Beethovena.

- Wprawdzie ten rok zostanie niestety bardziej zapamiętany jako Rok Covida, a nie Ludwiga, a przecież obchodzimy w tym roku 250-lecie urodzin Beethovena. Także my nasz występ dla Państwa rozpoczniemy właśnie pierwszą częścią późnego Kwartetu z opusu 132. Później natomiast przeniesiemy się do Czech i zagramy pierwszą część I Kwartetu Leosza Janaczka. To dzieło niezwykle ekspresyjne, z którym naprawdę warto się zapoznać - zachęcał Wojciech Koprowski.

Jak zdradził skrzypek, słuchacze Dwójki usłyszą także muzykę Czajkowskiego i Szymanowskiego, a w finale kolejny raz zabrzmi Beethoven.

 "Domówka z Dwójką". Zobacz wszystkie koncerty >>>>

Meccore String Quartet zaprasza:

Transmiska koncertu w sobotę 3 października o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Wojciech Koprowski (skrzypek, Meccore String Quartet)

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Messages Quartet: stawiamy na siłę emocji bez zbędnej egzaltacji

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 10:00
- Mamy świadomość, że sama muzyka to dziś za mało, żeby zaistnieć, ale sukces sam w sobie nie jest naszym celem - mówiły w Dwójce Małgorzata Wasiucionek oraz Oriana Masternak, członkinie kwartetu smyczkowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Nagy: zależało mi, by program mojej Domówki był kolorowy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 18:44
- Kluczem do programu, który zabrzmi w sobotę, jest różnorodność, a wręcz mozaikowość. Znajdzie się tam muzyka nowa i starsza, lżejsza i poważniejsza - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Michał Nagy, gitarzysta i wieloletni pedagog, który będzie gospodarzem najbliższej "Domówki z Dwójką". 
rozwiń zwiń