"Panny z »Wesela«". Monika Śliwińska: to dobry moment, by oddać im głos

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 10:00
- Wchodzę dość głęboko w ich życiorysy, bo wydaje mi się, że to jest ważne, by spojrzeć na nie od strony kobiecej, ale i faktograficznej. To są postacie, które funkcjonują w literaturze i historii literatury tak długo, jak długo swój żywot będzie miało "Wesele" Wyspiańskiego - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Panny z »Wesela«. Siostry Mikołajczykówny i ich świat​".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
13:21 _PR2_AAC 2020_10_06-09-33-33.mp3 Monika Śliwińska o książce "Panny z »Wesela«. Siostry Mikołajczykówny i ich świat​" (Poranek Dwójki)
mastalerz andrzej fot. W. Kusiński.jpg
Andrzej Mastalerz czyta książkę Moniki Śliwińskiej "Wyspiański . Dopóki starczy życia"

Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera, Jadwiga – Panna Młoda z Wesela – wyszła za Lucjana Rydla, a Maria była miłością życia zmarłego przedwcześnie malarza Ludwika de Laveaux uwiecznionego przez Wyspiańskiego jako Widmo. Ich losy opisuje Monika Śliwińska w swojej najnowszej książce "Panny z »Wesela«. Siostry Mikołajczykówny i ich świat​".

Zdaniem pisarki, to najlepszy moment, by oddać głos tym drugoplanowym bohaterkom. - Wydaje się, że w czasach, kiedy co siódmy mężczyzna i co jedenasta kobieta w Galicji potrafili czytać i pisać, a dodatkowo bohaterki wywodziły się z warstwy chłopskiej, to odtworzenie ich losów nie będzie takie łatwe. Ale w sukurs przyszły mi rozmaite pamiętniki z epoki i dokumenty, które w tej książce ukazały się po raz pierwszy po ponad stu latach. To szeroko pojęta intymistyka, a więc pamiętniki, korespondencja. Dla mnie dokumentem tak naprawdę jest wszystko, począwszy od ówczesnych gazet, przez archiwa kościelne, ubiór, aż po rachunek ze sklepu.

Czytaj też:

Autorka książki zdradziła, że z odnalezionych archiwaliów wyłania się niezwykły obraz trzech sióstr o różnych osobowościach. - Kiedy myślimy o siostrach Mikołajczykównych, to mamy na myśli ślub inteligenta z chłopką. Ale ja staram się odpowiedzieć na pytanie, jakie jest miejsce kobiety w życiu mężczyzny. Jak zachować duchową niepodległość w takim związku. W przypadku moich bohaterek szukanie własnej drogi odbywało się dość intuicyjnie, ale one stworzyły sobie własną drogę i to nie mniej ciekawą, niż historia ich mężów - opowiadała Monika Śliwińska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Monika Śliwińska (autorka książki "Panny z »Wesela«. Siostry Mikołajczykówny i ich świat​")

Data emisji: 6.10.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Prof. Anna Nasiłowska: "Baśń o wężowym sercu" Radka Raka uwiodła nas wyobraźnią

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 09:16
- W ten tekst jest wpisana ironia, styl i niezależność spojrzenia. Jest wielowymiarowy, mający odwagę zmierzyć się z legendą Jakóba Szeli, która jest legendą czarną. A Radek Rak robi z tego piękną opowieść i ta siła opowieści przeważyła o tegorocznym wyborze - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska, członkini jury Nagrody Literackiej "Nike".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mówiono, że kobietom Nobel się nie należy". Wanda Michalak o Szwedzkiej Akademii

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 11:00
- Początkowo kobiety były dyskryminowane przez Szwedzką Akademię, która przyznaje nagrodę Nobla - mówiła w Polskim Radiu 24 Wanda Michalak, autorka książki "Literackie noblistki".
rozwiń zwiń