"Prosta sprawa". Wojciech Chmielarz: wydrukowaliśmy kawałek internetu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 10:00
- To jest powieść, którą publikowałem na Facebooku w odcinkach w okresie lockdownu. To był mój prezent dla czytelników, żeby w czasie zamknięcia przez te 10 minut nie myśleli o tym, co dzieje się za oknem, tylko mogli czytać coś fajnego - mówił w Dwójce o swojej najnowszej książce "Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne/Wyd. Marginesy

chmielarz 1200.jpg
Wojciech Chmielarz: moje książki mówią o losach zwykłych ludzi

Posłuchaj
13:33 _PR2_AAC 2020_10_14-09-32-22.mp3 Wojciech Chmielarz o swojej nowej książce "Prosta sprawa" (Poranek Dwójki)

Nie wiedziałem, dokąd ta powieść mnie zaprowadzi. Przystępując do pisania sam nie wiedziałem, kim jest Prosty, gdzie się ukrywa i kto go właściwie ściga. Dowiadywałem się tego razem z czytelnikami - tak jeszcze niedawno Wojciech Chmielarz opowiadał w Dwójce o procesie powstawania kolejnych stron powieści "Prosta Sprawa". Pisarz na bieżąco publikował w internecie fragmenty, a czytelnicy mieli możliwość zamieszczania swoich komentarzy i uwag.

- Książka wzięła się z pewnego impulsu chęci podziękowania czytelnikom za wsparcie, a z kolei ja chciałem ich wesprzeć w czasie lockdownu. To nie było planowane, wiedziałem tylko, że chcę napisać prostą powieść sensacyjną, stąd tytuł "Prosta sprawa". Przystępując do pisania miałem w głowie ze dwie sceny i zbiór luźnych pomysłów. Nie wiedziałem, kim jest główny bohater i o co właściwie chodzi, ale z pomocą przychodzili czytelnicy, którzy chętnie czytali i komentowali, podrzucając swoje sugestie - opowiadał autor powieści sensacyjnej.

Czytaj też:

Teraz książka ukazuje się w formie drukowanej. To historia mężczyzny, który dociera w Karkonosze, by spłacić dług swojemu kumplowi Prostemu, a tymczasem musi zmierzyć się z jeleniogórskimi gangsterami, czeskimi mafiosami i romskimi przestępcami.​ Jak podkreślił Wojciech Chmielarz, to już jego druga książka, której akcja dzieje się w Kotlinie Jeleniogórskiej.

- Jestem rodzinnie związany z tymi rejonami, które są przyrodniczo malownicze. To piękne okolice z niewiarygodnie ciekawą historią, bo tam się działy ciekawe rzeczy po wojnie i przed wojną. No i przede wszystkim to pogranicze, a pogranicza są kryminalnie bardzo interesujące - zdradził gość audycji.

Wojciech Chmielarz opowiadał również m.in. czy ma zamiar napisać kontynuację "Prostej historii", o tym, jak pisało się książkę z dnia na dzień, pod presją czasu, a także dlaczego czytelnicy wciąż potrzebują papierowych wersji swoich ulubionych powieści.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Chmielarz (pisarz, autor kryminałów)

Data emisji: 14.10.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Harlan Coben o serialowej adaptacji książki "W głębi lasu"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 18:49
- To thriller. Widzowie będą zainteresowani tym, jak Paweł próbuje odnaleźć prawdę o tym, co zdarzyło się w lesie 25 lat temu. Co stało się z jego siostrą i innymi zaginionymi. Sądzę, że ta historia nie tylko przyspieszy nam tętno, ale także spowoduje szybsze bicie serca dzięki historii miłosnej - mówił Harlan Coben o nowym serialu w reżyserii Bartosza Konopki i Leszka Dawida inspirowanym jego kryminałem "The Woods".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Dunin-Wąsowicz: jestem nieufny wobec kryminałów retro

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:57
- Jeśli chodzi o bohaterki kobiece, to wyjąwszy narratorkę powieści Joanny Chmielewskiej, kryminały w Polsce Ludowej to był krok wstecz, gdy je porównamy z międzywojennymi. W międzywojniu było zdecydowanie więcej pełnokrwistych detektywek pierwszoplanowych - mówił w Dwójce Paweł Dunin-Wąsowicz, publicysta, wydawca i krytyk literacki.
rozwiń zwiń