Natalia Dzieduszycka: TR Online to rozwój i skok w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 12:00
- Streamingi dają niepowtarzalną możliwość, by zaprosić publiczność na spotkanie z twórcami, ponieważ po każdym spektaklu online mamy spotkanie z aktorami i reżyserami, którym można zadawać pytania na żywo - mówiła w Dwójce dyrektor TR Warszawa Natalia Dzieduszycka, pomysłodawczyni portalu TR Online.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/ VDB Photos

Posłuchaj
15:05 Poranek Dwójki 11.01.2021 Natalia Dzieduszycka.mp3 Natalia Dzieduszycka o platformie streamingowej TR Online (Poranek Dwójki)

Od kilku miesięcy, z powodu pandemii, polskie teatry pozostają zamknięte dla publiczności. Mimo to aktorzy nie przestali grać, a swój wysiłek skierowali na produkcję online. Rejestrują bowiem liczne spektakle, powstają też premiery i organizowane są internetowe spotkania z publicznością. W wirtualnej przestrzeni działa również TR Warszawa, który w marcu 2020 roku powołał platformę TR Online.

Natalia Dzieduszycka zaznaczyła, że internet daje instytucjom teatralnym szansę na przetrwanie. - Dzięki TR Online w 2020 roku było z nami ponad 60 tys. osób, czyli ponad dwa razy więcej, niż w naszych najlepszych sezonach w poprzednich latach. To wielka szansa na rozwinięcie publiczności dla teatru artystycznego i kultury w Polsce - opowiadała.

Czytaj też:

Jak mówiła dyrektor TR Warszawa, początki TR Online były trudne. Wówczas przedstawiane były wyłącznie techniczne nagrania spektakli dla publiczności. - To dało nam wiatru w żagle i było przyczynkiem do zbudowania platformy TR Online. Teraz gramy już spektakle na żywo z naszych scen - wyjaśniła.

Zdaniem gościa Dwójki, platforma wypracowała w krótkim czasie swój własny język streamingu. - Podeszliśmy do tematu dość indywidualnie. Pracujemy z reżyserami, mamy stanowisko reżysera streamingu i stałą ekipę techniczną, którą uzupełniamy osobami zaproszonymi z zewnątrz. Każdy spektakl realizowany jest na minimum 3, a maksymalnie 6 kamer. Stworzyliśmy też specjalną otoczkę: na początku jest wprowadzenie do spektaklu, a na końcu spotkanie z twórcami - opowiadała dyrektor instytucji.

Czytaj też:

Twórcy platformy TR Online mają również zamiar konsekwentnie budować wirtualny repertuar. - Jeśli publiczność wróci, będziemy działać równolegle w sieci i na scenie. Chcemy być również dostępni dla ludzi, którzy nie mogą dotrzeć do teatru z różnych względów. Scena TR Online to rozwój i skok w przyszłość dla naszego zespołu. Myślę, że z pandemii wychodzimy obronną ręką - podkreśliła Natalia Dzieduszycka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Natalia Dzieduszycka (dyrektor TR Warszawa)

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Garnizon Sztuki. Grażyna Wolszczak: chcemy, żeby to było bardzo ciekawe miejsce

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 18:35
- Zaczynamy od teatru, bo nie ma co ukrywać, że to nasza ukochana dziedzina sztuki, z którą wiążą nas najmocniejsze więzi. Natomiast w planach mamy również różne projekty muzyczne i plastyczne - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Grażyna Wolszczak, współzałożycielka, obok Joanny Glińskiej, nowej warszawskiej sceny - Garnizonu Sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Błaszczyk: moje życie się zmieniło, gdy zaśpiewałam "Pannę Annę"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 14:27
- To było na dyplomie muzycznym. Później stało się coś przedziwnego. Różni ludzie, m.in. Jurek Satanowski, Adam Hanuszkiewicz i inni dyrektorzy teatrów zaczęli przesyłać na moje ręce kwiaty dla całego roku, ale chodziło właśnie o tę piosenkę. A ja właściwie pierwszy raz w życiu cokolwiek zaśpiewałam - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia aktorka, piosenkarka, działaczka społeczna i charytatywna.
rozwiń zwiń