Z kobiecej perspektywy. Projekt, który łączy artystki czterech krajów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 10:05
Dorobek trzech pokolenia artystek z Polski, Czech, Słowacji i Węgier został zaprezentowany w unikatowym projekcie Secondaryarchive.org. - Inicjatywa ma na celu podjęcie problemu białej plamy oraz niewidzialności artystek z tego obszaru w świecie globalnej sztuki - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Kozyra, rzeźbiarka i twórca projektu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłuchaj
14:38 PR2_MPLS 2021_04_27-09-31-04_Secondaryarchive.mp3 Usłyszeć artystkę. Projekt Secondaryarchive.org (Poranek Dwójki)

 


Secondaryarchive.org 

Secondaryarchive.org to projekt unikatowy na skalę europejską. Stanowi miejsce odkrywania sztuki oraz zjawisk z nią związanych, które przedstawione zostały z perspektywy kobiet. Zaproszone do udziału artystki pochodzą z Europy Środkowo-Wschodniej. - Dotychczas platforma skupia dwieście pięćdziesiąt artystek z trzech pokoleń. Wszystkie pochodzą z Polski, Czech, Słowacji lub Węgier. Mamy nadzieję, że wkrótce dołączą także kolejne regiony - mówiła Katarzyna Kozyra, rzeźbiarka, założycielka projektu.

Przedsięwzięciem opiekuje się Agata Cieślak, która jest kuratorką i koordynatorką całego projektu. Moja fundacja jest liderem inicjatywy. W sumie projekt tworzą cztery instytucje. Agata koordynowała do tej pory blisko trzydzieści kuratorek z biorących w projekcie udział państw. Zależy nam na tym, by głosy artystek regionu miały szanse zostać usłyszane. Do tej pory było to utrudnione, głównie przez ich nieobecność na rynku sztuki - dodała artystka. 

Czytaj także:

Opowieść o szklanym suficie

- Platforma umożliwia zapoznanie się z profilami dwustu pięćdziesięciu artystek. Chcemy, by każda z nich miała szansę samodzielnie opowiedzieć o swojej twórczości. Zaprosiłyśmy je do stworzenia segmentów, w których mówią o swoim dorobku. Nie jest to jednak podsumowanie całej twórczości, a opowieść o tym, w jakim momencie swoich działań artystycznych się znajdują - tłumaczyła Agata Cieślak, kurator i koordynator projektu. - W ramach platformy czytelnicy będą mogli znaleźć teksty, które napisane zostały w języku ojczystym danej artystki. Wszystkie zostały dodatkowo przetłumaczone na język angielski. Stworzyłyśmy również przestrzeń adresowaną bardziej do teoretyków sztuki i osób, które się nią interesują. Sekcja składa się z esejów krytycznych dotyczących charakterystyki poszczególnych regionów - dodała kurator. 

Wartości uniwersalne? 

- Trudno wyciągnąć uniwersalny obraz twórczości artystek z regionu. Zwłaszcza że mówimy tutaj o trzech generacjach. Kobiety stykają się z innymi problemami. Większość z nich znajduje swoje odzwierciedlenie w sztuce. Mimo różnic udaje się jednak wyodrębnić elementy i wartości, które je łączą. Zależało nam na pokazaniu wspólnych mianowników. Mamy nadzieje, że projekt będzie się rozwijać i znajdzie zainteresowanie wśród publiczności spoza regionu - podsumowała Agata Cieślak.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Agata Cieślak (kurator i koordynator projektu Secondaryarchive.org), Katarzyna Kozyra (rzeźbiarka, twórca projektu Secondaryarchive.org) 

Data emisji: 27.04.2021

Godzina emisji: 9.30

Zobacz więcej na temat: kobieta Dwójka Paweł Siwek
Czytaj także

"Nauczyło mnie samodzielności i cieszenia się światem". Kwiatkowska o harcerstwie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:53
- Harcerstwo w moim życiu odegrało bardzo ważną rolę i tak się składa, iż większość moich przyjaciół była w harcerstwie. Dziś mogę na nich polegać - mówiła Anna Kwiatkowska, dziennikarka, harcerka i podróżniczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ubierają się Polki? Projektantka mody: im dalej od dużych miast, tym odważniej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 10:30
- Nastrój i proporcje to dwie najważniejsze sprawy w dobieraniu codziennego stroju. Polki natomiast są oszczędne, jeśli chodzi o kolory - mówiła w Polskim Radiu 24 Alla Scura, projektantka mody.
rozwiń zwiń