Tomasz Handzlik: poziom młodych muzyków jazzowych jest coraz wyższy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 12:00
- Staramy się zapewnić młodym muzykom zaplecze koncertowe. Jestem przekonany, że gdybyśmy nie pomogli im w stawianiu pierwszych kroków, wielu z nich nie zaistniałoby na scenie - mówił w Dwójce Tomasz Handzlik, dyrektor Festiwalu Jazz Juniors.
Kamil Piotrowicz sekstet
Kamil Piotrowicz sekstetFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
11:12 Dwójka 2021_04_30 Poranek Dwójki Tomasz Szachowski.mp3 Rozmowa z Tomaszem Szachowskim w Międzynarodowym Dniu Jazzu (Poranek Dwójki)

 

15:41 Dwójka 2021_04_30 Poranek Dwójki Międzynarodowy Dzień Jazzu.mp3 Rozmowa z Tomaszem Handzlikiem, Jerzym Szczerbakowem oraz z Pawłem Tomaszewskim w Międzynarodowym Dniu Jazzu (Poranek Dwójki)

 

W Międzynarodowy Dzień Jazzu w "Poranku Dwójki" wyłącznie jazz - w warstwie muzycznej oraz w spotkaniach z gośćmi. O znanych ale i o mniej oczywistych wydarzeniach, które dały impuls do rozwoju jazzu w Polsce rozmawialiśmy z dziennikarzem Tomaszem Szachowskim.

Jakie są obecnie realia startu i jakie szanse zaistnienia muzyków jazzowych w Polsce i za granicą - dyskutowaliśmy z Tomaszem Handzlikiem - dyrektorem Festiwalu Jazz Juniors, Jerzym Szczerbakowem - prezesem Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJazz oraz z Pawłem Tomaszewskim - pianistą, kompozytorem i aranżerem. 


Syntezator 1200.jpg
Międzynarodowy Dzień Jazzu. Dominik Strycharski Core i Orkiestra Ursus

Młodzi adepci jazzu

- Od lat jest stałe zainteresowanie naszą uczelnią. Rekrutacja jest na podobnym poziomie - mówił Paweł Tomaszewski. - Na uczelniach zagranicznych jest inny plan edukacyjny niż w Katowicach. My bazujemy na szkole amerykańskiej, mamy program, który jest stały. Nikogo nie blokujemy i zachęcamy, aby swojej drogi poszukiwać. Często słyszę głosy, że zagranicą jest rzekomo więcej wolności na uczelniach jazzowych. Być może są nastawione na rozwój swojej indywidualności, osobowości i kreatywności, program nie jest tak ułożony merytorycznie jak w Katowicach - dodał.

Dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach podkreślił także, że polska uczelnia idzie z duchem czasu i stara się wprowadzać nowoczesne rozwiązania. 

Zobacz wszystkie koncerty jazzowe w Dwójce >>>


Konkursy jazzowe

- Konkursy mają wpływ na sukcesy młodych muzyków. Mamy kilka wiodących konkursów w Polsce. Obserwuję dość poważną zmianę. Bardzo zmienił się poziom. Jest dużo wyższy. Na scenę wychodzą gotowi artyści - mówił Tomasz Handzlik. 

Gość Dwójki zaznaczył, że konkursy jazzowe są dla młodych artystów trampoliną do kariery. - To wszystko zależy od tego, jak zespół wykorzysta swoją szansę. Ci, którzy potrafią zadbać o sprawy managerskie osiągają sukces - dodał.


Dzień Jazzu w Dwójce 1200.jpg
Premierowe koncerty w radiowej Dwójce i online z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu

Czytaj także:

Organizacja koncertów i promocja młodych

- Na polskich uczelniach brakuje przedmiotu o promowaniu i zarządzaniu swoją karierą muzyczną - mówił Jerzy Szczerbakow. - Jak zaistnieć w mediach, jak wydać płytę, komunikować się z organizatorami koncertów - to bardzo ważne kwestie. Mieliśmy bardzo dużo sygnałów jako fundacja prowadząca takie wykłady, że studenci nie mieli pojęcia o tych kwestiach. Konieczne jest wprowadzenie tego na studia - dodał.

Paweł Tomaszewski w odpowiedzi zapewnił, że w Katowicach takie zajęcia są już prowadzone.


📆 Piątek, 30 kwietnia, godz. 19.30 | Dominik Strycharski Core 🎷 W piątek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jazzu! 🎉...

Opublikowany przez Dwójka - Program 2 Polskiego Radia Czwartek, 29 kwietnia 2021

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Tomasz Handzlik (dyrektor Festiwalu Jazz Juniors), Jerzy Szczerbakow (prezes Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJazz) oraz Paweł Tomaszewski (pianista, kompozytor i aranżer, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach)

Data emisji: 30.04.2021

Godzina emisji: 9.30

nk


Czytaj także

"Pamięć Komedy". Jaskułke w rocznicę urodzin kompozytora [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 21:00
27 kwietnia mija 90 lat od narodzin znakomitego jazzowego kompozytora i pianisty Krzysztofa Komedy. Specjalnie na tę okazję Sławek Jaskułke stworzył rozbudowaną kompozycję, będącą połączeniem jazzu, swobodnej improwizacji, muzyki polifonicznej i poezji. Zobacz koncert  EUROPA 67/21 ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Piotrowicz na Międzynarodowy Dzień Jazzu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 08:16
30 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jazzu. Z tej okazji w Dwójce, wprost ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego - grają dla Państwa znakomici jazzowi artyści. Tak było również w środę 28 kwietnia, kiedy w pierwszej części programu usłyszeliśmy recital pianisty Kamila Piotrowicza. Drugą część wypełnił z kolei koncert formacji Kamil Piotrowicz Sekstet. 
rozwiń zwiń