REKLAMA

3. edycja BISMY już wkrótce

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 15:28
- Wraz z mężem wpadliśmy na pomysł, aby sprowadzić do Polski najlepszych profesorów. Ci młodzi artyści nie będą musieli wyjeżdżać tak jak moje pokolenie - mówiła w "Poranku Dwójki" Julia Kociuban, pianistka, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Łodzi, inicjatorka i dyrektorka BISMA.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/pavel89l

BISMA - Bacewicz International Summer Music Academy w Łodzi to letnia akademia pianistyczna. Uczestnicy letniej akademii oprócz wykładów i spotkań z profesorami także codziennie koncertują, co według gościa "Poranka Dwójki" jest bardzo ważne, gdyż na kulturalnej mapie Łodzi nie ma wielu miejsc na spotkanie z muzyką klasyczną. Dodatkowo pandemia zmieniła sytuację artystów, ten trudny czas pokazał, że nie wystarczy samo granie koncertów, muzycy powinni poszukać też w sobie menadżerskich możliwości. Trzeba szukać różnych projektów i form zaangażowania.

Posłuchaj
21:17 _PR2_AAC 2021_05_19-09-31-00.mp3 Julia Kociuban o 3. edycji Bacewicz International Summer Music Academy (Poranek Dwójki)

- Poza naszym nie ma takiego innego projektu, który byłby tygodniowym kursem muzycznym, gdzie ci wspaniali profesorowie pracowaliby z młodzieżą. Bardzo ważne są też dobre możliwości ćwiczeniowe, pianiści potrzebują odpowiedniego zaplecza technicznego. Współpracująca z nami Akademia Muzyczna w Łodzi jest na pewno najlepszą w Polsce i jedną z najlepszych w Europie, jeśli chodzi o instrumentarium dla pianistów - dodała.

W tym roku do Łodzi przyjadą: Đặng Thái Sơn, Claudio Martínez Mehner, a także dwójka młodszych profesorów Ilja Maksimow i Hubert Rutkowski. Jednym z celów akademii jest to, aby w roli nauczycieli pojawiali się nie tylko wielcy, uznani mistrzowie, ale obok nich także młodsi pedagodzy. - Ten pandemiczny czas spowodował ogromne zainteresowanie. To trzecia edycja akademii, uczestnicy do nas wracają, zapraszają swoich znajomych. Już mamy więcej aplikacji niż pozwalają na to limity przyjęć - podkreśliła pianistka. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Julia Kociuban (pianistka, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Łodzi, inicjatorka i dyrektorka BISMA)

Data emisji: 19.05.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Hania Rani: płyta "Home" jest stylistycznym patchworkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 11:16
- Jeżeli chodzi o muzykę na tej płycie, to myślę, że jest ona w jakimś sensie obrazem tego wszystkiego, co już robiłam i czym się na przestrzeni lat fascynowałam, zaczynając od mojego głównego instrumentu, czyli pianina, przez kwintet smyczkowy, kończąc na aktualnych fascynacjach perkusją i kontrabasem - mówiła w "Poranku Dwójki" kompozytorka i pianistka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domówka z Lutosławski Piano Duo, czyli jak oddać zimę na fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 12:28
- Inna jest artykulacja, inna długość dźwięku. Można też w inny sposób robić całe smugi barwowe. Z użyciem pedału i pewnych zabiegów artykulacyjnych można to zmrożenie pokazać w inny sposób niż orkiestra smyczkowa, ale też ciekawie - mówiła Emilia Sitarz z Lutosławski Piano Duo przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
rozwiń zwiń