T'ien Lai przed Domówką: "Zbieramy rzeczy z ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 12:30
- Chcieliśmy, żeby ten Lem był przyziemny, zrodzony ze znoju, z ciężaru, głębokości, a nie z astralnych przygód - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia muzyk Jakub Ziołek, współgospodarz kolejnej (26.06) Domówki z Dwójką.
Zespół Tien Lai
Zespół T'ien Lai Foto: Jaśmina Polak/materiały prom.

Grupa powstała jako duet Łukasza Jędrzejczaka i Jakuba Ziołka, wykonujący dronowe i noise'owe muzyczne kolaże z wykorzystaniem starych polskich radioodbiorników Śnieżka. Ta faza rozwoju zespołu została uchwycona na albumie "Da’at" (Monotype, 2013). Następnie duet zaczął wplatać afrykańskie i południowoamerykańskie rytmy do swojej muzyki, która stała się bardziej rytmiczna i w znacznej mierze oparta na samplach. Ten okres został podsumowany albumem "RHTHM" (Monotype, 2015).


Posłuchaj
12:50 Poranek Dwójki 24 czerwiec 2021 09_30_36.mp3 Duet T'ien Lai zaprasza na Domówkę z Dwójką (Poranek Dwójki)

 

- Najpierw pojawił się pomysł na nietypowe rozwiązania dźwiękowe i wykorzystanie nietypowego instrumentarium do tworzenia nowego zespołu - opowiadał Łukasz Jędrzejczak. - Chcieliśmy odejść od idiomu rockowego. 

Radioodbiorniki Śnieżka, stare urządzenia niekojarzące się bynajmniej z instrumentami. Z takich narzędzi chętnie korzystają muzycy przy tworzeniu nastroju swoich utworów. - Graliśmy na białym szumie, który jest odbierany z każdego radioodbiornika - tłumaczył Jakub Ziołek.


1200x660_T'ien-Lai-1.jpg
T’ien Lai. Niebiańskie "Miasto Termitów" w "Domówce z Dwójką"

Charakterystyczne maski na twarzach zespołu to inspiracja postpunkową amerykańską grupą Sun City Girls. - Bardzo mi się podobały rozwiązania, jakie ten zespół proponował w latach 80., jeżeli chodzi o stronę wizualną - podkreślił Łukasz Jędrzejczak. - Zamarzyło mi się, żeby T'ien Lai było takim wizualnie nietypowym zespołem.

- Jak graliśmy w kwartecie muzykę techno-industrialną, to wyglądaliśmy inaczej, przypominaliśmy dżihadystów, teraz zmieniliśmy formułę i zmieniliśmy kolor czarny na biały i będziemy anielskimi stworzeniami - mówił muzyk.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

- Zależało mi, żeby uniknąć ukazania Lema w kontekście kosmiczno-robotycznym - zaznaczył Jakub Ziołek. - T'ien Lai, w wolnym tłumaczeniu, to niebiańska muzyka, kojarzy się z muzyką sfery niebieskiej, kosmosu. Tak było od początku, kiedy graliśmy na muzyce kosmosu, czyli na białym szumie. Nie miało to charakteru ezoterycznego, tylko czysto fizyczny - tłumaczył. - Obecnie nasze poszukiwania są zwrócone w inną stronę. Raczej zbieramy rzeczy z ziemi.

T'ien Lai zaprasza na Domówkę z Dwójką

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Łukasz Jędrzejczak, Jakub Ziołek (formacja T'ien Lai)

Data emisji: 24.06.2021

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Hania Rani: płyta "Home" jest stylistycznym patchworkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 11:16
- Jeżeli chodzi o muzykę na tej płycie, to myślę, że jest ona w jakimś sensie obrazem tego wszystkiego, co już robiłam i czym się na przestrzeni lat fascynowałam, zaczynając od mojego głównego instrumentu, czyli pianina, przez kwintet smyczkowy, kończąc na aktualnych fascynacjach perkusją i kontrabasem - mówiła w "Poranku Dwójki" kompozytorka i pianistka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Resina: przemyciliśmy do naszej Domówki trochę morza

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 10:02
- Mamy potworną chęć podzielenia się tym, co skomponowaliśmy i nagraliśmy. Dlatego postawiliśmy na nietypowy set, zawierający w sobie zapowiedź kolejnej płyty, która – miejmy nadzieję – ukaże się już w tym roku - mówiła w audycji Karolina Rec. Artystka, występująca pod pseudonimem Resina, już w najbliższą sobotę (29.05) będzie gospodynią "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń