Tomasz Ziętek: na planie filmowym miałem kilku "aniołów stróżów"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:14
- W momencie, gdy dostałem scenariusz to był temat, który egzystował poza moją świadomością. Wiedziałem, że jest taki sport jak żużel, ale nie byłem jego kibicem i nigdy nie byłem na meczu żużlowym. To istniało obok mnie - opowiadał w Dwójce o swojej roli w filmie "Żużel" aktor Tomasz Ziętek.
Tomasz Ziętek
Tomasz ZiętekFoto: PR2

Posłuchaj
17:59 Poranek Dwójki 9.30 aktor Tomasz Ziętek 14.07.2021.mp3 Tomasz Ziętek o swoim aktorstwie i filmie "Żużel" (Poranek Dwójki)
Dorota Kędzierzawska 1200.jpg
Dorota Kędzierzawska: nikt nie wierzył, że zostanę reżyserem [wideo]

Na ekranach kin pojawi się wkrótce nowy film Doroty Kędzierzawskiej "Żużel". W rolę główną, młodego i ambitnego zawodnika wciela się Tomasz Ziętek.

- Na planie filmowym miałem kilku "aniołów stróżów". Wśród nich był Łukasz Kaczmarek, były zawodnik Stali Gorzów, który zagrał postać mojego mechanika oraz Tadeusz Kostro, który z kolei wcielił się w bohatera o pseudonimie "Cukier". To były dobre duchy, które czuwały nad wiarygodnością świata przedstawionego w filmie - opowiadał aktor.

Bohaterowie filmu "Żużel" żyją w innym świecie, w innym tempie. Można im pozazdrościć pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie - tak o swoim najnowszym filmie "Żużel" mówi reżyserka Dorota Kędzierzawska. 

- Ja to nazywam "Dorota Kędzierzawska Cinematic Universe" - mówił Tomasz Ziętek. - Świat w filmach Doroty jest wyidealizowany. To są drobne zmiany, ale wpływają dosyć mocno na odbiór. Zasady kanoniczne sportu nie są zmienione, ale już na przykład wygląd stadionu tak, bo w świecie Doroty nie ma miejsca na reklamy. Tak samo w świecie Doroty nikt nie używa komórek.

Czytaj też:

Tomasz Ziętek (rocznik 1989) jest nie tylko aktorem, ale również muzykiem, gitarzystą i wokalistą zespołu The Fruitcakes. Ukończył Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. W 2007 wraz z zespołem zdobył Grand Prix na II Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów Niemen Non Stop w Słupsku. Indywidualnie otrzymał nagrodę publiczności. 

Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w dniach 20-25 września będzie można zobaczyć trzy filmy z udziałem aktora: "Żeby nie było śladów", opowieść o Grzegorzu Przemyku, "Hiacynt", osadzoną w latach 80. historię śledztwa prowadzonego w sprawie seryjnego mordercy gejów oraz "Bo we mnie jest seks", opowieść o Kalinie Jędrusik.

- Bardzo się z tego cieszę, również dlatego, że ma to dla mnie bardzo symboliczny wymiar, bo festiwal odbywa się w budynku Teatru Muzycznego, w którym studiowałem - mówił Tomasz Ziętek.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Ziętek (aktor)

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 9.30

mw

Czytaj także

Tomasz Ziętek: nie nadaję się na ekspozycję

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 15:00
Do roli w "Konwoju" nauczył się prowadzić ciężarówkę, na planie filmu "Żużel" jeździł motocyklem. Tomasz Ziętek nie boi się wyzwań, ale sukcesami nie zamierza karmić swojego ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórcy filmu "Żużel" chcą zajrzeć w oczy chłopaków uprawiających ten sport

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 01:48
To będzie pierwszy od 70 lat polski film o żużlu.  Twórcy pokażą co naprawdę dzieje się w głowach żużlowców - niezwykłych młodych ludzi, którzy w czasie jednego sezonu mogą stać się gwiazdami lub stracić wszystko.
rozwiń zwiń