Nie żyje Bogusława Czosnowska. "Grała wielkie role u wielkich reżyserów"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 10:22
- Pani Busia, jak na nią wszyscy tutaj mówili, była w naszym teatrze od 1957 roku. W 1981 roku, w tym burzliwym okresie transformacyjnym, przemian Solidarności i później stanu wojennego, przeszła na emeryturę. Dalej jednak interesowała się życiem teatru, mieszkała blisko i odwiedzała nas - wspominał zmarłą aktorkę Bogusławę Czosnowską Adam Orzechowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Martyn Jandula/Shutterstock

Bogusława Czosnowska zmarła w środę (4.08) w wieku 95 lat. Wybitna aktorka przez całe dekady związana była z Teatrem Wybrzeże. Debiutowała w 1944 roku na scenie lwowskiego Polskiego Teatru Dramatycznego. W latach 1977-1985 współkierowała Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże. Była również pedagogiem w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Pracowała w Teatrze Wybrzeże jako asystent reżysera, po 1980 roku reżyserowała w nim i w innych teatrach w Polsce. Do roku 2000 miała w dorobku reżyserskim ponad 60 przedstawień.

Posłuchaj
07:15 Poranek Dwójki 5.08.2021 bogusława.mp3 Bogusławę Czosnowską wspomina Adam Orzechowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże w Gdańsku (Poranek Dwójki) 

Jak podkreślał Adam Orzechowski, zmarła legenda gdańskiej sceny. - Zagrała wielkie role u wielkich reżyserów. Na przykład u Golińskiego we "Franku V" i w "Virginii Woolf", "Operze za 3 grosze". Pracowała również z Okopińskim czy Hebanowskim przy "Weselu". Jak to w teatrze repertuarowym, grała te wszystkie wielkie postaci i tytuły. Wtedy teatr był trochę inny niż dziś, więcej było klasyki, ale Busia Czosnowska znakomicie się w tym odnajdywała - powiedział.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Adam Orzechowski (dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże)

Data emisji: 5.08.2021

Godzina emisji: 8.30

pg

Czytaj także

"Wrodzona iskra komizmu". Zmarł aktor Tadeusz Wojtych. Miał 89 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 21:01
9 lipca zmarł aktor Tadeusz Wojtych. O śmierci artysty poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych Teatr Syrena w Warszawie. Tadeusz Wojtych miał 89 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Barbara Połomska. "Była jedną z postaci, które tworzyły Łódź filmową"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 11:13
- Basia wybrała trudniejszą drogę, nie zdecydowała się przyjąć angażu w Warszawie, a dostawała takich propozycji wiele, ale wybrała Łódź. Była jedną z tych postaci, które tworzyły Łódź filmową - wspominała w Dwójce aktorkę Barbarę Połomską dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
rozwiń zwiń