Konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej": młodzież jest zarażona jej poetyckością

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:25
- Zaśpiewać ze zrozumieniem i porządnie utwór, który należy do kanonu polskiej piosenki, jest czasem trudniej, niż wykonać karkołomną muzycznie piosenkę po angielsku - mówił w Programie 2 Polskiego Radia kierownik artystyczny konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" Jerzy Satanowski.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Są młodzi, utalentowani i pełni energii. W najbliższych dniach (4-8 sierpnia) stawać będą na deskach Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Każdy z nich ma marzenia, do których krokiem jest rozpoczynający się II etap 24. edycji konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej.


Posłuchaj
13:31 Poranek Dwójki 4 sierpień 2021 08_36_10.mp3 Jerzy Satanowski o konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej" (Poranek Dwójki)

 

Tegoroczny konkurs składa się z kilku etapów. Pierwszym były preeliminacje, do których zgłosiło się liczne grono młodych artystów. Obecnie dziesięciu wybranych wykonawców spędza tydzień w Sopocie. W październiku odbędzie się trzydniowy finał konkursu w Poznaniu. - Poziom tegorocznych eliminacji zaskoczył nawet samo jury. Zarówno liczba zgłoszeń, jak i ich jakość była zatrważająco wysoka - informowali organizatorzy.


Agnieszka Osiecka NAC 1200.jpg
Agnieszki Osieckiej "telegramy do siebie samej"

- W Sopocie ci młodzi ludzie konfrontują się z publicznością i ze sobą - mówił nasz gość. - Przez tydzień jest się ocenianym przez publiczność, ale nikt nie czeka na nagrodę - zaznaczył. - Uczestnicy szalenie się zżywają. Potem lądowanie w ramionach jury nie jest już tak bolesne.

Konkursowi wykonawcy często dzielą się umiejętnościami muzycznymi: komponowaniem, pisaniem tekstów, wokalem. - Rodzą się tutaj malutkie instytucje artystyczne, które potem wybuchają - ocenił kompozytor.

Czytaj także:

Wśród uczestników, którzy przewinęli się przez konkursowe boje, są znani i lubiani dziś wokaliści i aktorzy. - Nie ma to dla nas większego znaczenia - podkreślił Jerzy Satanowski - Ale ci ludzie, nawet teraz, kiedy są bardzo zajęci, robią wszystko, żeby przyjechać i zaśpiewać Osiecką. Ta więź zostaje - dodał.

Źródło: Bibobit/BIBOBIT / OSIECKA - Zielono mi

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jerzy Satanowski (kompozytor, kierownik artystyczny konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej")

Data emisji: 4.08.2021

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Przewodnicząca jury Konkursu Chopinowskiego: finaliści mogą nas zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:51
- To, co z tego konkursu można wnioskować, to dobry poziom i przygotowanie. Pierwsza trójka, jak i pozostali finaliści, mogą nas zaskoczyć w kwietniu oraz w październiku - komentowała wyniki zakończonego właśnie Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. Festiwal Szekspirowski. "Przez 10 dni cały Gdańsk żyje Szekspirem"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:00
- Z jednej strony, trudno wyrazić radość, jaką czujemy, gdy po tej długiej przerwie możemy spotkać się z naszymi widzami w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. A z drugiej, to pierwsza odsłona Festiwalu Szekspirowskiego, która odbędzie się bez prof. Jerzego Limona. On chciałby, żebyśmy kontynuowali jego wielkie dzieło, i cieszyłby się razem z nami na to spotkanie - mówiła w Dwójce Magdalena Hajdysz, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
rozwiń zwiń