"Na Festiwalu Filmowym NNW mówimy o różnych drogach do wolności"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:05
- Wyjątkowość tego festiwalu to pokazywanie historii ludzi, którzy byli zapomniani. Od kilku lat obecna jest twórczość spoza Polski: filmy z krajów nadbałtyckich, Czech, Węgier, Australii, Wenezueli, Sri Lanki - mówił na antenie Dwójki Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: facebook.com/festiwal.filmowy.nnw

Posłuchaj
16:35 2021_09_29 09_29_32_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Arkadiusz Gołębiewski o XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni (Poranek Dwójki)
Aida reż. Jasmilia Žbanić 1200.jpg
Historia poza schematami. XIII Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Biograficzny film "Papcio Chmiel"​, kandydat do Oscara "Aida/Quo Vadis, Aïda?", "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza", "Demons in Paradise", poświęcony wojnie na Sri Lance - te i wiele innych filmów pokazujących najnowszą historię w sposób artystyczny można będzie zobaczyć na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. 

Gościem audycji był Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca gdyńskiego festiwalu. Jak podkreślił, w programie są nie tylko projekcje filmowe, ale również wydawnictwa, wystawy i dyskusje. - W pionie produkcyjnym jest ponad 80 osób, a w programie mamy 80 pokazów filmowych, kilkanaście paneli, kilka wystaw. W tym roku szczególnie ciekawa jest oferta filmowa, od dwóch lat jesteśmy festiwalem międzynarodowym, pokazujemy filmy fabularne, to powiew świeżości - zaznaczył.

Przypomniał, że po dwóch edycjach na północnym Mazowszu festiwal przeniósł się nad Bałtyk. - Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek nas tutaj zaprosił, to nasze filmowe Cannes dało duże możliwości rozwoju tego wydarzenia. 

Czytaj też:

Podczas tegorocznej edycji opowieści o drogach do wolności prezentowane są w pięciu konkursach: międzynarodowa fabuła, międzynarodowy dokument, dokument polski, wideoklip i reportaż radiowy. - Nasza radiowa przygoda trwa od pięciu lat. Kiedy zostałem zaproszony do jury "Melchiorów", konkursu Polskiego Radia, to zobaczyłem, jaki potencjał tkwi w tym gatunku. Dokumenty radiowe stały się mocnym dopełnieniem naszego festiwalu. Wśród jurorów jest m.in. Irena Piłatowska, która przez wiele lat kierowała Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Szczególnie ważne jest zaprezentowanie twórczości rozgłośni regionalnych - podkreślił.

Dodał, że niektóre aktywności nie pomieszczą się w czasie czterech dni trwania festiwalu w Gdyni i są przenoszone na późniejszy czas do innych miejsc. - Dzięki temu nasz festiwal trwa właściwie przez cały rok w różnych miastach w Polsce - powiedział.

Gość Dwójki mówił również, że film o Władysławie Kozakiewiczu jest dziełem szczególnym. - Ksawery Szczepanik zrobił bardzo dobry, dojrzały film. Będziemy o nim dyskutować - zapowiedział.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor i pomysłodawca festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni)

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 9.30

mo


Czytaj także

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 20:50
Zakończył się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Podczas Gali zamknięcia Festiwalu, wielką nagrodę "Złote Lwy" 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu otrzymał obraz "Wszystkie nasze strachy" w reżyserii: Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt. Nagrodę "Srebrnych Lwów" otrzymał film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jan P. Matuszyńskiego.
rozwiń zwiń