Mariusz Adamiak: nowością na Jazz Jamboree jest mocne wejście kobiet

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 10:00
- Jest pewna rzecz nowa. To już nie tylko są wokalistki, bo kiedyś jak mówiło się o jazzie wśród pań, to miało się na myśli przede wszystkim wokalistki. W tym roku mamy bardzo poważne instrumentalistki - mówił w "Poranku Dwójki" Mariusz Adamiak, szef festiwalu Jazz Jamboree.
Mariusz Adamiak
Mariusz AdamiakFoto: PR

EABS 1200 Piwowarski Cezary.JPG
EABS w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Posłuchaj
09:24 Dwojka_Poranek_dwojki_2021_10_15-08-37-19.mp3 Mariusz Adamiak zaprasza na 63. Jazz Jamboree (Poranek Dwójki)

 

Kobiety, których występy znalazły się w programie tegorocznego Jazz Jamboree, to Camilla George z zespołem, Yazz Ahmed i Lakecia Benjamin.

- Te dwie pierwsze panie to Angielki, a więc tam jest taki tygiel, w tej muzyce jest dużo elementów jazzu, muzyki afrykańskiej, hip hopu. Płyty obydwu instrumentalistek znajdują się w czołówkach list rankingowych. Lakecia Benjamin jest z kolei ze Stanów Zjednoczonych, nagrała znakomitą płytę z utworami Alice i Johna Coltrane. To będzie naprawdę bardzo dobry jazz, a to wszystko wywodzi się też z muzyki klubowej, wiec jest to bardziej przystępne dla młodszego pokolenia - przekonywał Mariusz Adamiak.

Czytaj także:

Mocnym punktem tegorocznego festiwalu będzie też jeden dzień w całości poświęcony gwieździe polskiego jazzu Zbigniewowi Namysłowskiemu. - Jest to odniesienie do dawnych lat Jazz Jamboree, kiedy było to przede wszystkim wydarzenie towarzyskie. Lata mijają, festiwale się przeobrażają i to trochę zanikło, więc teraz jest pewien powrót. Mam nadzieję, że wiele osób przyjdzie tego dnia i będą mogli się spotkać i porozmawiać - mówił szef wydarzenia.

Pierwszego dnia festiwalu będzie można natomiast posłuchać duetu uznanych muzyków - Johna Scofielda i Dave'a Hollanda. - Napięcie będzie powoli narastało, najpierw wystąpi Dominik Wania, później dwaj mistrzowie, a na koniec zdetonujemy potężny ładunek wybuchowy, czyli Ghost-Note - zapowiadał Mariusz Adamiak.

Festiwal odbędzie się w dniach 21-24 października w Warszawie. Będzie to jego 63. edycja.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Mariusz Adamiak (szef festiwalu Jazz Jamboree)

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 8.30

mg

Czytaj także

Krzesimir Dębski: uwielbiam jazzową improwizację

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 11:00
- Improwizacja to wartość, której nie ma w muzyce klasycznej. To wzajemne inspirowanie się, wspólne szukanie pomysłów - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, multiinstrumentalista, dyrygent, profesor sztuk muzycznych, lider zespołu String Connection. W piątek (23.07) o godz. 18.00 grupa wystąpi na koncercie w Studiu S-3 w ramach cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławek Koryzno z BLED: nazwa naszego zespołu pochodzi z powieści "Diuna"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 11:07
- Trochę chyba zaraziłem Emila tym całym sci-fi. Od lat go zarażam cały czas. Nawet nasza nazwa pochodzi bezpośrednio z "Diuny" Franka Herberta, tak że te inspiracje są dość mocne - mówił w Dwójce Sławek Koryzno, który razem z Emilem Miszkiem tworzy zespół BLED.
rozwiń zwiń