Krzesimir Dębski: uwielbiam jazzową improwizację

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 11:00
- Improwizacja to wartość, której nie ma w muzyce klasycznej. To wzajemne inspirowanie się, wspólne szukanie pomysłów - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, multiinstrumentalista, dyrygent, profesor sztuk muzycznych, lider zespołu String Connection. W piątek (23.07) o godz. 18.00 grupa wystąpi na koncercie w Studiu S-3 w ramach cyklu Jazz.PL.
Krzesimir Dębski
Krzesimir DębskiFoto: J. Konecki/ PR

Posłuchaj
36:06 2021_07_20 21_31_03_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Krzesimir Dębski: uwielbiam jazzową improwizację (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
1200x660-art-jazz.jpg-V2.jpg
String Connection. Jubileuszowy koncert Krzesimira Dębskiego z zespołem!

Latem cykl koncertowy w Dwójce zmienia formułę i proponuje fanom jazzu wakacyjną podróż, podczas której ważne albumy z przeszłości wybrzmiewają we współczesnych wykonaniach.

Na początku rozmowy padło pytanie o skład zespołu, który wystąpi na piątkowym koncercie. - Niestety nie będzie już z nami Janusza Skowrona. Składy String Connection stanowiło od dwóch do pięciu muzyków. Nawet dwa utwory nagrałem sam, ale wpisałem, że koledzy też grali, było mi trochę głupio - mówił pół żartem gość Dwójki. - Działaliśmy z przerwami, był stan wojenny, koledzy wyjeżdżali, mieliśmy różne plany artystyczne. Najdłuższa przerwa powstała przeze mnie, wtedy zajmowałem się muzyką filmową i poważną. 

Koncertem w Studiu S-3 Polskiego Radia grupa będzie świętować 40-lecie działalności i wystąpi w składzie: Krzesimir Dębski - skrzypce, Andrzej Olejniczak - saksofon, Krzysztof Ścierański - gitara basowa, Krzysztof Przybyłowicz - perkusja.

- Przede wszystkim będziemy improwizować, co bardzo mnie cieszy. To jest często tak nieprzewidywalne, nowe i świeże, że człowiek sam jest zadziwiony, że tak zagrał. Wszystkim muzykom i wielbicielom muzyki życzę takich uczuć - dodał lider String Connection.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Adam Bałdych, Mateusz Smoczyński, Bartosz Dworak, Tomasz Chyła - to tylko kilka nazwisk z wielu polskich skrzypków jazzowych młodego pokolenia. - Czuję ich oddech na plecach, choć ja już trochę emerycko gram na skrzypcach. Niesamowicie kwitnie życie muzyczne, to jest wręcz fala młodych, fantastycznych muzyków. Gdy dostaję zaproszenie na koncert, to nawet nie pytam kto, gdzie, skąd, bo wiem, że wszyscy świetnie grają - podkreślił Krzesimir Dębski.

Na piątkowym koncercie zespół zaprezentuje kompozycje z trzypłytowego boxu "The Best of String Connection", który ukazał się na początku lat 90. - Nominalnie są to nasze największe hity, ale często były one tymi hitami tylko dla nas, zobaczymy, czy dla publiczności również - mówił ze śmiechem Krzesimir Dębski. - Czasami eksperymentowaliśmy, mówiono, że jesteśmy tanecznym zespołem, teraz purystów zapewniamy, że już nie będziemy tańczyć.

Z Krzesimirem Dębskim rozmawiał i koncert poprowadzi Roch Siciński.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Krzesimir Dębski (kompozytor, multiinstrumentalista, lider zespołu String Connection

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

Krzesimir Dębski - kompozytor wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 05:35
67 lat temu, 26 października 1953 roku w Wałbrzychu urodził się Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i filmowej. Zasłynął zwłaszcza ścieżką dźwiękową do kilku dużych produkcji historycznych oraz chwytliwymi piosenkami do popularnych seriali telewizyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

String Connection, Szcześniak, Wajdzik. Polski rozdział w "Księdze muzycznych olśnień"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 09:00
W wyjątkowej, świątecznej odsłonie "Księgi muzycznych olśnień" Piotr Majewski zaprosił nas na godzinę z muzyką polskich artystów. Na liście utworów znaleźli się polscy mistrzowie jazzu w światowym wydaniu, czyli String Connection, soulowo-jazzowy Mietek Szcześniak oraz młoda i bardzo obiecująca saksofonistka Marta Wajdzik.
rozwiń zwiń