Festiwal Themersonów. "Popularyzujemy twórczość tych wybitnych artystów"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:23
- Themersonowie są coraz bardziej znani i coraz bliżsi płocczanom. Mam nadzieję, że również dzięki Festiwalowi, który organizujemy od dwunastu lat. Staramy się propagować ich życie, twórczość, związki z Płockiem i mamy nadzieję, że to praca, która procentuje, bo coraz więcej płocczan utożsamia się z postawą i ideami, jakie były bliskie Themersonom - mówiła w Dwójce Iwona Markiewicz z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
Archiwum Franciszki i Stefana Themersonów
Archiwum Franciszki i Stefana ThemersonówFoto: PAP/Marcin Obara

kamera 1200.jpg
Hanna Radziejowska: film "Europa" pokazuje, jak wiele jest jeszcze do odzyskania

Posłuchaj
14:31 Poranek Dwójki 18.10.2021 Festiwal themersonów.mp3 Iwona Markiewicz zaprasza na Festiwal Themersonów w Płocku (Poranek Dwójki)

W Płocku rusza dwunasta odsłona Festiwalu Themersonów, poświęconego Stefanowi Themersonowi i jego żonie Franciszce. To para artystów, będących inspiracją dla wielu współczesnych twórców - również tych bardzo młodych.

- W żadnym roku nie mieliśmy problemów z tym, żeby zaprosić do Płocka artystów inspirujących się twórczością Themersonów - opowiadała Iwona Markiewicz. - Ich twórczość jest wciąż aktualna i wykorzystywana. I są to związki zarówno filmowe, plastyczne, graficzne, jak i muzyczne. Ta sztuka jest tak wszechstronna, że jeszcze długo będzie nas fascynować - dodała rozmówczyni.

Czytaj też:

W tegorocznym programie Festiwalu Themersonów znalazły się m.in. warsztaty na stole trickowym zaprojektowanym przez Themersona, czy premiera filmu zrealizowanego na podstawie jego poezji. - Pokażemy film "Komorne" Moniki Kuczynieckiej, na podstawie wiersza Stefana Themersona. Mamy również spektakl "Stolik" formacji Karbido, którą zaprosiliśmy z powodu nawiązania do eksperymentów w muzyce, co było bliskie twórczości Themersona. Będziemy mieli mnóstwo wystaw i warsztatów, inspirowanych twórczością graficzną i literacką Stefana Themersona, a także twórczości plastycznej Franciszki Themerson - zapowiadała współorganizatorka wydarzenia. Zapewniła też, że nie zabraknie atrakcji muzycznych, w tym jazzu. Wystąpi bowiem m.in. trio Marcina Maseckiego.

Twórcy wydarzenia nie zapomnieli również o młodzieży, która będzie mogła wziąć udział w warsztatach literackich "Themerson i Lem – bracia w awangardzie", prowadzonych przez Macieja Woźniaka. - Maciej będzie wskazywać podobieństwa, ale i ciekawe różnice w twórczości obu pisarzy - wyjaśniła Iwona Markiewicz. - Bardzo ciekawą propozycją są też warsztaty "Gra(i)fika", które poprowadzi Mariusz Libel. Będzie próbował pokazać, jak w sposób graficzny można wyrażać ważne idee i abstrakcyjne pojęcia.

Czytaj też:

Zdaniem Iwony Markiewicz, Stefan i Franciszka Themersonowie to jedni z najbardziej wszechstronnych awangardowych twórców polskiej sztuki XX wieku. - Wszystko właściwie zaczęło się w Płocku, z czego jesteśmy bardzo dumni i chcemy to zawsze podkreślać. I to dlatego powstał ten festiwal.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Iwona Markiewicz (Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki)

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 8.30

am


Czytaj także

Płótna Jakoba Philippa Hackerta na Wawelu. "To obrazy, które wciągają"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 17:00
- Jakob Philipp Hackert był malarzem realistą, ale też malarzem nastroju. Starał się wiernie oddać krajobrazy, które oglądał. Jeżeli patrzymy na te cztery obrazy i charakterystyczne włoskie światło, czujemy się jak w XVIII-wiecznej Italii, bo są to pejzaże utrwalone właśnie pędzlem tego niemieckiego malarza - mówiła w Dwójce dr Joanna Winiewicz-Wolska, kierownik działu Zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie trafiły dzieła znakomitego niemieckiego pejzażysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po raz pierwszy czytelnicy dostają absolutnie pełne wydanie Kajka i Kokosza"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 18:26
- Pierwodruk tego komiksu to czarno-białe paski ukazujące się codziennie w gazecie. W latach 80. powstała wersja książeczkowa, również czarno-biała. Kiedy wydawnictwo, w którym mam przyjemność pracować, rozpoczęło wydawania komiksów Janusza Christy, zdecydowaliśmy się, przez przekręcenie tych pasków, na wygodniejszy do czytania format A4 oraz na pokolorowanie. A wydanie w Złotej Kolekcji jest jeszcze bardziej szczególne - mówił Tomasz Kołodziejczak.
rozwiń zwiń