Wręczono nagrody BohaterON. "Historia dobrze opowiedziana jest interesująca"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 12:00
- Nagroda BohaterON ma zachęcać innych do podejmowania się realizacji projektów, które opowiedzą o historii Polski XX wieku – choć pięknej, to jednak trudnej. Abyśmy sami opowiadali naszą historię i by nikt tego nie robił za nas - mówiła przewodnicząca komitetu organizacyjnego kampanii BohaterON Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Statuetka Nagrody BohaterON
Statuetka Nagrody BohaterONFoto: Paweł Przybyszewski/Polskie Radio

Posłuchaj
04:46 Poranek Dwójki 26.10.2021 Bohateron.mp3 Gala Nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich (Poranek Dwójki)

W poniedziałek (25.10) już po raz trzeci wręczone zostały nagrody BohaterON imienia Powstańców Warszawskich. Wśród wyróżnionych znalazły się instytucje, firmy, osoby publiczne, nauczyciele i pasjonaci, którzy w interesujący sposób opowiadają historię XX wieku.

Wśród nagrodzonych znalazła się Dorota Bartosiewicz – inicjatorka akcji przekazywania pamiątek rodzinnych bliskim uczestników II wojny światowej. - Zajmuję się poszukiwaniami rodzin żołnierzy, na podstawie nieśmiertelników, znalezionych za pomocą wykrywaczy metali przez pasjonatów - mówiła laureatka w kategorii Pasjonat. - To już nie jest pasja, to mój sposób na życie - wyznała.

Najważniejszą nagrodę w kategorii Nauczyciel otrzymała Patrycja Michalik, która opracowała ogólnopolski projekt edukacyjny "Powstańcy'44 – Pamiętamy!". - Młodzież nie interesuje się za bardzo II wojną światową. Oni raczej żyją w świecie gier i współczesnych technologii, dlatego tym bardziej trzeba ich uwrażliwiać na tę tematykę i dbać, by pamiętali o poświęceniu i cierpieniu innych. Żeby zrobili wszystko, by nie musieć walczyć w kolejnej wojnie - opowiadała.

Czytaj też:

Wręczenie nagród BohaterON 2021

[YouTube Polskie Radio 24]

Wśród laureatów, wyróżnionych nagrodą specjalną, znalazł się prof. Zbigniew Wawer – dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Jego zdaniem wciąż jest wiele do zrobienia w kwestii opowiadania historii młodzieży. - Jestem przeciwnikiem uczenia się dat, bo to nic nie daje. Historię trzeba dobrze opowiadać - podkreślił.

Jak podkreślił w rozmowie wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, inicjatywy podejmowane przez laureatów są potrzebne do życia we wspólnocie. - Ludzie, którzy twierdzą, że można wybierać życie przyszłością bez przeszłości, są nierozsądni. Trzeba proporcjonalnie łączyć myślenie nowoczesne i rozwojowe, ale opierać się na zasobach, które czerpiemy z przeszłości - zauważył.

Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum Kultury prof. Rafała Wiśniewskiego, wśród osób młodych coraz częściej popularna staje się wiedza o Powstaniu Warszawskim. Uważa jednak, że to coś więcej niż moda. - Moda ma charakter zrywu, a wiedza o powstańcach warszawskich to styl życia. Doświadczenia z kilku edycji kampanii BohaterON wskazują, że ludzie pragną tej wiedzy i pragną kontaktów z powstańcami.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 25 października w Sali Koncertowej Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego. Partnerem strategicznym akcji jest Polskie Radio.

Gala Nagrody BohaterONy 2021

[YouTube BohaterON]

***

Rozmawiał: Mariusz Pieśniewski

Data emisji: 26.10.2021

Godzina emisji: 7.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

am

Czytaj także

"Poczytnik". Agnieszka Cubała o dzieciach w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 12:30
Autorka porusza temat wybuchu Powstania Warszawskiego widzianego oczami dzieci. Swoimi wczesnymi wspomnieniami z tamtego czasu podzielili się ludzie znani, ale również ci dla większości anonimowi. Opowiedzieli o tym, czego byli świadkami i jak udało im się sprostać dramatycznej sytuacji, jaką była dla nich wojna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moi przyjaciele Powstańcy" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 22:07
Adam Dymiński ma 16 lat i jest uczniem Technikum Ogrodniczego w Zespole Szkół nr 39 w Warszawie. Trzy lata temu razem ze znajomymi z klasy wybrał się do Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Szybko przekonał się, że to miejsce, w którym historia spotyka się ze współczesnością.
rozwiń zwiń