Patryk Kencki: "Monachomachia" jest wciąż aktualna

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:00
 - Tekst biskupa Krasickiego to dzieło oświeceniowe. Krytyka obyczajów ma służyć poprawie, to piętnowanie wad społeczeństwa. Po ponad 200 latach ten spektakl nadal robi silne wrażenie w czasach różnych skandali - mówił na antenie Dwójki dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. 
Per Krafft, Portret biskupa Ignacego Krasickiego, ok. 1768 r., Muzeum Narodowe w Krakowie
Per Krafft, "Portret biskupa Ignacego Krasickiego", ok. 1768 r., Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Krafft_the_Elder_Ignacy_Krasicki.jpg
Ignacy Krasicki. Duchowny władający słowem

W audycji mówiliśmy o spektaklu "Monachomachia, czyli wojna mnichów" w krakowskim Teatrze Nowym Proxima. Tym razem po poemat heroikomiczny pióra biskupa Ignacego Krasickiego sięgnęła reżyserka Justyna Łagowska. Spektakl to opowieść o wojnie karmelitów i dominikanów, a w interpretacji Łagowskiej opisane przez Krasickiego wypadki stanowią właściwie pijackie rojenia trójki podstarzałych jegomościów.

"Krakowska »Monachomachia« w reżyserii Justyny Łagowskiej zaczyna się w atmosferze swobodnej, by nie rzec: klubowej. Nie jest to przypadek. W spektaklu Teatru Nowego twórcy wydobywają z oświeceniowego dzieła biskupa Krasickiego przede wszystkim pierwiastek rubasznie satyryczny" - czytamy w recenzji zamieszczonej na oficjalnej stronie krakowskiego Teatru Nowego Proxima.


Posłuchaj
11:08 2021_11_24 09_37_21_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Patryk Kencki o spektaklu "Monachomachia, czyli wojna mnichów" w krakowskim Teatrze Nowym Proxima (Poranek Dwójki)

 

Jak podkreślił gość Dwójki, arcybiskup Ignacy Krasicki sportretował życie zakonników jako daleko odbiegające od ich powołania. - Ten utwór po raz pierwszy został wydany anonimowo w Lipsku w roku 1778 i wtedy wzbudził wielkie emocje. Dzisiaj on raczej bawi w lekturze, na scenie ukazuje bardziej drapieżne oblicze. Krasicki umiejętnie dotknął ważnej kwestii - stwierdził.

Dodał, że twórcom spektaklu udało się dobrać odpowiednią poetykę sceniczną. - Nie stronią od wygłupów, żartów, grają tu wspaniali aktorzy: Roman Gancarczyk, Juliusz Chrząstowski, Tomasz Schimscheiner. Towarzyszy im opolska aktorka Karolina Gorzkowska.

Krakowski Teatr Nowy Proxima ma dwie sceny. - Na górze jest większa, w podziemiach natomiast znajduje się scena Berlin, która ma klimat tego miasta z lat 30. Ma się wrażenie, że bierzemy udział w jakimś tajnym widowisku dla wybranych. Większość dorobku reżyserki Justyny Łagowskiej to scenografie, zdołała ona dobrze wykorzystać tę przestrzeń. Spektakl zaczyna się w kawiarni teatralnej, dopiero potem przechodzimy na scenę. Bardzo ciekawa jest warstwa wizualna, kostiumy to czerwone habity, ten kolor kojarzy się z kościelnymi hierarchami - powiedział gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Patryk Kencki (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 9.35

mo

Zobacz więcej na temat: Ignacy Krasicki Dwójka TEATR
Czytaj także

Ignacy Krasicki: satyra prawdę mówi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 05:40
Jeden z głównych przedstawicieli polskiego Oświecenia. Nazywany "księciem poetów polskich". Czy znamy prawdziwe oblicze Ignacego Krasickiego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignacy Krasicki: wybitny pisarz oświecenia i wizjoner

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 13:06
– Mnie zainteresował przede wszystkim stosunek Krasickiego do języka. Jestem pełna podziwu dla jego sprawności i precyzji językowej, jasności, operowania słowem w sposób jak najbardziej trafny i oddający, myśl, ideę, która leży u podstaw danego utworu – wyjaśnia prof. Teresa Kostkiewiczowa.
rozwiń zwiń