Sławek Jaskułke o płycie "Europa 67/21": inicjatywa wyszła od dyrektor Małaszko-Stasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 13:00
- Chciałbym ten fakt podkreślić - inicjatywa całości wyszła ze strony dyrektor Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz i Programu 2 Polskiego Radia. To jest szalenie ważne, że ludzie, którzy piastują wysokie stanowiska, i instytucja, która jest przez nich kierowana, proponują pewne wartości, które są uniwersalne - mówił w "Poranku Dwójki" pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Sławek Jaskułke.
Sławek Jaskułke
Sławek JaskułkeFoto: Sisi Cecylia

Twórca podkreśla, że prace nad projektem pod nazwą "Europa 67/21" szły w ekspresowym tempie.

- Zaczęliśmy o tym rozmawiać na początku marca, a 26 kwietnia mieliśmy premierę koncertową, gotowy produkt - mówił Sławek Jaskułke. - Mam jedną bardzo dobrą cechę: jeżeli od strony twórczej pewien zamysł całości, jak to mówią twórcy, siądzie, to Sławek Jaskułke wchodzi w świat i buduje całość od początku do końca - dodał.

Koncert zatytułowany "Europa 67/21" odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Okazją do jego zrealizowania była 90. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy .

Posłuchaj
15:52 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_12_03-09-29-46.mp3 Sławek Jaskułke o albumie "Europa 67/21" (Poranek Dwójki)

 Krzysztof Komeda jako inspiracja

Inspiracją dla kompozytora stał się o​statni utwór Krzysztofa Komedy "Moja słodka europejska ojczyzna" skomponowany przed wyjazdem z Polski w 1967 roku. W 2021 roku sięgnął po niego Sławek Jaskułke, który stworzył rozbudowaną kompozycję, będącą połączeniem jazzu, swobodnej improwizacji, muzyki polifonicznej i poezji.

Kompozytor - idąc śladem Komedy - wykorzystał wiersze najwybitniejszych polskich poetów: Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Wisławy Szymborskiej.

Tak powstał koncert, a już 16 grudnia projekt "Europa 67/21" będzie miał swoją premierę w formie CD, natomiast 26 kwietnia przyszłego roku ma się ukazać jako płyta winylowa. Już teraz album dostępny jest do odsłuchania w serwisach streamingowych.

Czytaj także:

Sam pomysł to za mało

Sławek Jaskułke podczas audycji podkreślał, że zwykle w swojej pracy nie korzysta z pomysłów innych osób.

- Samo podrzucenie pomysłu to trochę za mało, w tym podrzuceniu musi być taka wartość, która będzie dla mnie inspirująca i ciekawa do pracy. Raczej nie pracuję na zamówienie, chyba że te pomysły są szalenie inspirujące, tak jak było w tym przypadku - zapewniał.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Sławek Jaskułke (pianista jazzowym, kompozytor i aranżer)

Data emisji: 3.12.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Sławek Koryzno z BLED: nazwa naszego zespołu pochodzi z powieści "Diuna"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 11:07
- Trochę chyba zaraziłem Emila tym całym sci-fi. Od lat go zarażam cały czas. Nawet nasza nazwa pochodzi bezpośrednio z "Diuny" Franka Herberta, tak że te inspiracje są dość mocne - mówił w Dwójce Sławek Koryzno, który razem z Emilem Miszkiem tworzy zespół BLED.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Majewski: Grechuta nie przypominał żadnego innego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 18:00
- Marek Grechuta miał jakąś tajemnicę w swojej naturze, coś, co ludzi przyciągało, intrygowało. Niezależnie od tego, czy był w lepszej, czy w słabszej formie, miał w swojej osobie coś niesłychanie magnetycznego, do czego nie miało się za bardzo dostępu - mówił w Dwójce Wojciech Majewski, pianista, autor płyty "Grechuta" i książki "Marek Grechuta. Portret artysty".
rozwiń zwiń