Nagroda im. Kościelskich. Tomasz Makowski: mam nadzieję na stałą współpracę

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 10:57
- Staramy się znaleźć wszystkie dostępne narzędzia, aby poprawić stan czytelnictwa. Nagrody literackie są jednym z elementów poprawiania obecności literatury, książek, czytania w mediach - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w gmachu której wręczone zostaną w czwartek (16.12) Nagrody Fundacji im. Kościelskich za rok 2020 i 2021.
- Radiowa Dwójka nie wymaga zachęty, ale inne media bardzo często kierują się nagrodami literackimi. Stąd warto, poprzez nagrody literackie, przypominać, jak ważne jest czytanie - mówi Tomasz Makowski
- Radiowa Dwójka nie wymaga zachęty, ale inne media bardzo często kierują się nagrodami literackimi. Stąd warto, poprzez nagrody literackie, przypominać, jak ważne jest czytanie - mówi Tomasz MakowskiFoto: Michal Dyjuk/Forum
  • Nagroda Kościelskich po raz pierwszy w historii zostanie przyznana we współpracy z Biblioteką Narodową.
  • Nagrodę za rok 2020 odbierze Małgorzatę Rejmer, a za rok 2021 - Jan Baron.
  • W gmachu Biblioteki Narodowej wręczona zostanie także Nagroda im. Marka Nowakowskiego, którą odbierze Wojciech Kudyba.

Po latach przerwy Nagroda im. Kościelskich zostanie wręczona w Polsce - uroczystość odbędzie się w świeżo odremontowanych przestrzeniach Biblioteki Narodowej przy al. Niepodległości w Warszawie.

Fundacja szwajcarska od 1962 roku przyznawała bardzo słabo opłacanym poetom i pisarzom z Polski stypendia. Pozwalały one bardzo często po prostu żyć najwybitniejszym. Na liście Nagród Kościelskich znajdziemy najważniejsze nazwiska, o różnych wrażliwościach, o różnych zainteresowaniach i z różnych środowisk. W 2021 roku wspólnie, na prośbę Fundacji Kościelskich, będziemy przyznawać tę nagrodę. Mam nadzieję, że ta tradycja, rozpoczęta w tym roku, będzie trwała, tak jak trwała jest Nagroda Kościelskich - podkreślał dr Tomasz Makowski.

Nagroda Kościelskich x2

Za rok 2020 Nagrodę Fundacji im. Kościelskich odbierze Małgorzatę Rejmer za "Błoto słodsze niż miód". Tegoroczna nagroda trafi zaś do Jana Barona za tom poetycki "Psińco".  

W piątek (17.12), także w gmachu Biblioteki Narodowej, wręczona zostanie inna ważna nagroda, choć o nieco krótszej historii – Nagroda im. Marka Nowakowskiego, która honoruje autorów opowiadań.

Laureat Wojciech Kudyba

- Z satysfakcją przyjmuję fakt, że w ostatnich pięciu latach opowiadanie, które wcześniej może mniej poważnie było traktowane, teraz rzeczywiście jest obecne. Udało się, nie tylko tą nagrodą, choć może była ona jakimś impulsem, docenić autorów mniejszych form, zwłaszcza początkujących, debiutujących. Będziemy chcieli, żeby ta nagroda również trwale wpisała się, tak jak Nagroda Kościelskich, w pejzaż literatury w Polsce - deklarował dr Tomasz Makowski.

Posłuchaj
11:42 Poranek Dwójki 16.12.2021 makowski.mp3 Tomasz Makowski o Nagrodach im. Kościelskich i Nagrodzie im. Nowakowskiego, które wręczone zostaną w siedzibie Biblioteki Narodowej (Poranek Dwójki) 

W tym roku Nagrodę im. Marka Nowakowskiego otrzyma Wojciech Kudyba za zbiór opowiadań "I co dalej?".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 16.12.2021

Godzina emisji: 8.30

pg

reklama

Czytaj także

"Digitalizacja na życzenie" - nowa usługa Biblioteki Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 10:42
- Otworzyliśmy nową usługę publikacji na życzenie dzieł należących do domeny publicznej. Ma to na celu udostępnienie tego wszystkiego, czego nie mamy obecnie na rynku, a znajduje się w bibliotekach - mówił dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojenne losy "Balladyny". "Uważano, że rękopis jest stracony bezpowrotnie"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 21:30
- Rodzice nie mieli pewności, czy rękopis przetrwał. Mama pisała w swoim pamiętniku, że już nie miała nadziei. Uważała, że z nami by ocalał - mówiła w Dwójce Joanna Duda-Gwiazda, której rodzina w czasie II wojny światowej ocaliła rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń