Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 10:44
- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
Pierwsza płyta zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego została przygotowana w ciągu zaledwie kilku tygodni i jest swoistym portretem zwycięzcy. Na zdjęciu Bruce Liu.
Pierwsza płyta zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego została przygotowana w ciągu zaledwie kilku tygodni i jest swoistym portretem zwycięzcy. Na zdjęciu Bruce Liu.Foto: Wojciech Grzedziński/NIFC
  • Na polskim rynku ukazała się płyta z nagraniami konkursowymi zwycięzcy XVIII Konkursu Chopinowskiego
  • Krążek w zawrotnym tempie przygotował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Deutsche Grammophon
  • Na płycie znalazł się m.in. grany w finale przez Bruce'a Liu Koncert fortepianowy

Płyta z nagraniami konkursowymi Bruce’a Liu, fenomenalnego zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego, to wyjątkowy, wyczekiwany przez melomanów w kraju i za granicą album, który wchodzi właśnie na międzynarodowy rynek fonograficzny - informuje w swoich kanałach społecznościowych Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Deutsche Grammophon

Wraz z albumem Deutsche Grammophon, który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku na mocy porozumienia z Instytutem, jest niezwykłym, kompletnym dokumentem triumfalnej drogi Bruce’a (Xiaoyu) Liu po zwycięstwo w tym najważniejszym konkursie muzycznym na świecie. - Już po raz drugi wprowadziliśmy taki schemat, że Narodowy Instytut Fryderyka Chopina jako organizator Konkursu Chopinowskiego podejmuje współpracę z największą obecnie na świecie firmą fonograficzną w zakresie muzyki klasycznej - tłumaczył nasz gość.

Portret zwycięzcy

Pierwsza płyta zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego została przygotowana w ciągu zaledwie kilku tygodni i jest swoistym portretem zwycięzcy. - To jest niezwykle ważny moment, można powiedzieć rodzaj trampoliny, jeśli chodzi o karierę zwycięzcy - podkreślił Artur Szklener. - Zbudowana jest ona z kilku elementów, a najważniejszym jest oczywiście możliwość grania koncertów i Konkurs Chopinowski. 

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie >>>>

- W 2015 roku doszło do pewnego rodzaju rekordu - podkreślił dyrektor NIFC. - W ciągu 3 miesięcy sprzedano prawie 100 tysięcy płyt, co jak na muzykę klasyczną było absolutnie bezprecedensową sytuacją.

Czytaj także:

Na płycie znalazł się między innymi wyczekiwany przez publiczność, a grany w finale, Koncert fortepianowy. - Jego niezwykła uczuciowość, szczerość są bardzo cenione przez słuchaczy - ocenił Artur Szklener. - Nie mogło zabraknąć także utworu w stylu brillant. Myślę, że niczym Bruce Liu nie zachwycał publiczności tak bardzo, jak utworami utrzymanymi w stylu brillant.

85 LAT RADIOWEJ DWÓJKI. OD WARSZAWY II DO PROGRAMU II POLSKIEGO RADIA >>>>

Bruce Liu zawita do warszawskiej Filharmonii Narodowej już 1 marca w dniu, gdy świętować będziemy urodziny Fryderyka Chopina oraz 85. urodziny Dwójki!


Posłuchaj
06:37 Poranek Dwójki Bruce Liu 20 styczeń 2022 08_43_17.mp3 Rozmowa o płycie z nagraniami konkursowymi Bruce’a Liu, zwycięzcy XVIII Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki)

***

Rozmawiała: Beata Stylińska 

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 8.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Czeka nas różnorodność i wielokolorowość"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 10:51
- Przed nami finałowe przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. Choć specjalnych niespodzianek repertuarowych już nie będzie, ponieważ pianiści mają do wyboru tylko dwa koncerty – w tonacji e-moll i f-moll – to będzie dobra okazja, by skonfrontować swoje doświadczenie z trzech etapów z tym, co tak zróżnicowane grono laureatów zaprezentuje - mówił redaktor Dwójki Andrzej Sułek, który od kilku tygodni relacjonuje wydarzenia z Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego grają Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 16:00
W popołudniowej niedzielnej audycji posłuchaliśmy znakomitych interpretacji muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu zwycięzców dwóch ostatnich Konkursów Chopinowskich: Seong-jin Cho i Bruce'a (Xiaoyu) Liu.
rozwiń zwiń