MagDuś Duo. Aranżacje na saksofon i fortepian w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 10:56
- Jako zespół próbujemy poszukiwać czegoś oryginalnego, czegoś unikalnego, czym będziemy się wyróżniać na rynku muzycznym. Stąd właśnie w naszym repertuarze tak dużo transkrypcji - mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Duś z MagDuś Duo. Saksofonista wraz ze swą żoną, pianistką Magdaleną Duś, będą gospodarzami najbliższej "Miejcówki z Dwójką" (19.02).
MagDuś Duo wystąpi w cyklu Miejscówka z Dwójką
MagDuś Duo wystąpi w cyklu "Miejscówka z Dwójką"Foto: Agnieszka Mandal
  • Transmisja koncertu MagDuś Duo - także wideo - w ramach cyklu "Miejscówka z Dwójką" w sobotę 19 lutego.
  • W swoim repertuarze zespół, obok muzyki współczesnej, ma liczne aranżacje utworów kompozytorów polskich i zagranicznych.

Wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą małżeński projekt MagDuś Duo wykona podczas koncertu repertuar na duet saksofon i fortepian. Wśród zaprezentowanych transkrypcji, aranżacji pojawią się m.in. "Róże i Cierni" Juliusza Zarębskiego.

- To jedna z moich najbardziej ulubionych transkrypcji w naszym repertuarze. Jestem zakochana w tym utworze. To było dla nas dosyć duże wyzwanie, transkrypcja na saksofon i fortepian utworu solowego - podkreślała Magdalena Duś.

Z przymrużeniem oka i światowe dzieła

W dalszej części koncertu pojawi się jeszcze Suita z baletu "Romeo i Julia" i składanka tematów Georga Gershwina. Na koniec zaś zabrzmi "Danse Vive" Stefana Kisielewskiego. - Można powiedzieć, że to taki żart muzyczny. Stefan Kisielewski był satyrykiem, co słychać bardzo w tym utworze. Jest to nasze ostatnie odkrycie, jeśli chodzi o repertuar polski - tłumaczył Bartłomiej Duś.

Koncert zarejestrowano w wyjątkowym dla artystów miejscu. - To była Sala kameralna nr 1 Akademii Muzycznej w Katowicach, w której kończyliśmy studia, a teraz jesteśmy jej pracownikami. Jest to dla nas naprawdę miejsce niezwykłe nie tylko dlatego, że możemy się tu absolutnie, w stu procentach spełniać zawodowo. Traktujemy to miejsce jak nasz drugi dom - wyznała Magdalena Duś.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Miejscówka z Dwójką >>>

Posłuchaj
06:12 Poranek Dwójki 17.02.2022 MagDuś.mp3 Magdalena Duś i Bartłomiej Duś przed koncertem MagDuś Duo w "Miejscówce z Dwójką" (Poranek Dwójki) 

***

Magdalena Duś to pianistka-kameralistka. Od 2012 roku prowadzi klasę kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak.

W latach 2007-2021 otrzymała kilkadziesiąt nagród i wyróżnień dla pianisty-akompaniatora na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, w tym Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. 

Bartłomiej Duś to saksofonista o międzynarodowej renomie. Prowadzi klasę saksofonu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształcił się pod kierunkiem Bernarda Steuera i został wyróżniony medalem Primus Inter Pares. Jest również absolwentem Konserwatorium Paryskiego (CNSMDP) w klasie Claude’a Delangle’a i Konserwatorium w Wersalu w klasie Vincenta Davida. Bartłomiej Duś w 2019 roku uzyskał tytuł naukowy doktora sztuk muzycznych, a w 2021 roku otrzymał Fryderyka za album Penderecki Concertos vol. 8.

Koncert MagDuś Duo będzie transmitowany w sobotę (19.02) w godz. 19.00-19.30 na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz zapowiedź:


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Magdalena Duś (pianistka) i Bartłomiej Duś (saksofonista)

Data emisji: 17.02.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Barbara Drazkov Drążkowska i Miejscówka w samym sercu Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:00
- Mój koncert odbędzie się w miejscu prezentacji alternatywnych sztuk. To miejsce w centrum Brukseli, nad kanałem Charleroi. Znajduje się tam bardzo stare pianino Gerhard Adam, a ponieważ bardzo lubię preparować stare instrumenty, to pianino dało mi naprawdę szerokie możliwości, zarówno preparacyjne, jak i kompozytorskie - opowiadała w Dwójce Barbara Drazkov Drążkowska, która w sobotę (18.09) zagra podczas kolejnej "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miejscówka z Dwójką". Książek Piano Duo: co do repertuaru, jesteśmy dosyć zgodni

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 11:29
- Dobór utworów to zawsze jest jakiś kompromis między organizatorami koncertu a nami. Natomiast jeśli chodzi o to, co sami wybieramy, to chyba nigdy się o to nie spieraliśmy. Wcześniej podrzucamy sobie nawzajem nasze propozycje i raczej jesteśmy zgodni co do wyboru repertuaru - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Zahaczewska-Książek przed występem w ramach "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń